banner39

Somali'de Türk şirket hakkında yolsuzluk iddiası

Somali basını, ülkede havalimanı işletmesi alan iki Türk firmasının Somali'de kurduğu şirketin, cumhurbaşkanının akrabalarına rüşvet verdiğini iddia ediyor

Afrika 16.09.2013, 14:38 16.09.2013, 15:05
Somali'de Türk şirket hakkında yolsuzluk iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Somali'nin başkenti Mogadişu'da Havalimanı'nın işletmesinin bir Türk şirketine verilmesi, ülke medyasında çeşitli söylentilerin dile getirilmesine ve belgelerin yayınlanmasına neden oldu.

İki Türk firmasının, Somali'de kurdukları bir şirket ile havalimanı işletmesini alacağının kesinleşeceği günlerde, ülke medyasında çıkan haberlerde, şirketin havalimanı işletme deneyimi olmadığı halde ihalenin kendisine verildiği iddiaları vardı.

Şirketin havalimanının yönetimini dün almasından sonra da medyada başka iddialar yer aldı. Bir iddiaya göre Türk  şirketi, işletmeyle ilgili sözleşmenin imzalandığı 24 Ocak 2013 tarihinden önce 3 milyon dolar ödemeyi taahhüt etti. Bu paranın yarısı Somali Merkez Bankası'na yatırıldı. Geriye kalan miktarın ise ne olduğu bilinmiyor.

Medyada yer alan bir başka iddia ise bu paranın ülkenin cumhurbaşkanının akrabaları tarafından kurulan şirkete sermaye yapıldığı yönünde. Söz konusu şirketin bazı konularda bu Türk şirketi ile ortak işler yaptığı da iddia ediliyor.

Medyada yer alan bir değerlendirmede "BM'nin Somali'yi yolsuzlukla suçladığı ve bu konuda raporlar hazırladığı bir dönemde bu iddialar ortaya atıldı" deniliyor.

Öte yandan söz konusu iddiaların BM Komisyonu tarafından inceleneceği ve konuyla ilgili bir rapor hazırlanacağı belirtiliyor.

Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?