banner39

Somali'de yardımlara yetişilemiyor

Mogadişu Valisi, açlıktan dolayı her gün insan öldüğünü ve yardımlara yetişemediklerini dile getirdi

Afrika 30.07.2011, 17:58 30.07.2011, 17:58
Somali'de yardımlara yetişilemiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Somali'de kuraklık nedeniyle köylerden merkeze göç eden vatandaşların bir kısmı yolda hayatını kaybediyor. Bu vatandaşların vitaminsizlik ve susuzluktan dolayı hayatını kaybettiğini belirtilirken, göç eden vatandaşlara da devlet yetişemiyor.

Kuraklık nedeniyle sadece Somali'nin başkenti Mogadishu şehrinin yakınların binden fazla aile göç etmiş durumda. Gelen aileler devletin yeterli imkanları olmadığı için ancak belirli kamplara toparlanabilmiş.

Buralarda açlık ve susuzluktan dolayı her gün bir vatandaşın hayatını kaybettiğini belirten Mogadişu Valisi Mahmut Ahmet Nur, her türlü yardıma ihtiyaç duyduklarını söyledi. Vali Nur, Cihan'a yaptığı açıklamada sadece Mogadişu şehrinin yakınlarında binden fazla ailelerin olduğunu belirterek, devlet olarak çok yetersiz kaldıklarını söyledi.

Türkiye'den gelen Kimse Yok Mu Derneği yetkilileriyle görüşen Vali Nur, "Mogadişu yakınların gelen ailelere destek olmaya çalıştık. Devlet olarak elimizden gelen yardımı yapmaya çalıştık. Biz hazırlık yapamadık hazırlıksızdık. Gelen ailelerin kalmaları için ancak kamp yerleri belirledik. Elimizde imkanlar olmadığı için gerekli yardımları da yapamadık. Vitaminsizlikten ve susuzluktan dolayı her gün insanlar ölüyor. Diğer ülke ve devletlerden gelecek her türlü yardımlara ihtiyacımız var. Bizde elimizden gelen her türlü desteği yapacağız." dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?