banner15

Somali'deki bombalı saldırıda ölü sayısı 300'ü aştı

Somali'nin başkenti Mogadişu'da önceki gün düzenlenen bombalı saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısının 300'ü aştığı öğrenildi

Somali'deki bombalı saldırıda ölü sayısı 300'ü aştı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Somali'nin başkenti Mogadişu'da önceki gün düzenlenen bombalı saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısının 300'ü aştığı bildirildi.

Başkent Mogadişu'daki El Emin Ambulans Servisi Müdürü Dr. Abdulkadir Adam, bombalı saldırıda yaralanarak, hastaneye kaldırılanlardan bazılarının kurtarılamadığını söyledi.

Dr. Adam, saldırı nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 300'ü aştığını belirtti.

ÖLÜ SAYISININ DAHA DA ARTMASINDAN ENDİŞE EDİLİYOR

Mogadişu'da cenazelerin defin işlemlerinin de başladığını ifade eden Adam, ölü sayısının daha da artmasından endişe edildiğini kaydetti.

Saldırıda yaralanan yaklaşık 300 kişinin tedavisi hastanelerde devam ediyor.

SALDIRIYI ÜSTLENEN OLMADI

Yerel basında yer alan haberlere göre, önceki gün başkent Mogadişu'da 2 bombalı saldırı düzenlendi. Söz konusu haberlerde, saldırılardan ilkinin Safari Otel yakınlarında, diğerinin ise kentin Medine-i Münevvere bölgesinde düzenlendiği ve olayla ilgili 1 kişinin gözaltına alındığı iddia edildi.

Saldırıların sorumluluğunu ise henüz üstlenen olmadı.

3 GÜN ULUSAL YAS İLAN EDİLDİ

Hastane kaynakları daha önce saldırıda ölenlerin sayısının 189'a, yaralıların sayısının ise 200'e yükseldiğini açıklamıştı.

Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu da bombalı saldırılarda hayatını kaybedenlerin anısına ülkede 3 gün ulusal yas ilan etmişti.  

BM'DEN SOMALİ'DEKİ TERÖR SALDIRILARINA KINAMA

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Somali'nin başkenti Mogadişu'da en az 231 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırılarını kınadı. 

BM Genel Sekreter Sözcülüğünden yapılan açıklamada, Guterres, Mogadişu'da gerçekleşen terör saldırılarını kınayarak, yaşamını yitirenlerin yakınlarına taziyelerini iletti.

Antonio Guterres, Somali halkına terörle ve şiddete varan aşırıcılıkla mücadelede ile işlevsel ve kapsayıcı federal bir devlet kurma yolunda birlik içinde ve beraber çalışma çağrısında da bulundu.

ABD YÖNETİMİ, BOMBALI SALDIRILARI KINADI

ABD Dışişleri Bakanlığından terör saldırılarıyla ilgili yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, "ABD, Mogadişu'da meydana gelen ve yüzlerce kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebep olan terör saldırısını en güçlü ifadelerle kınamaktadır." denildi.

Somali halkına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar dilenen açıklamada, "Bu acımasız ve korkak saldırı karşısında ABD, terörle mücadelede Somali hükümeti, halkı ve uluslararası müttefiklerimizle yanında durmaya devam edecektir." değerlendirmesi yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2017, 12:35
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35