banner39

Somali'den Berbera Limanı anlaşmasına ret

Somali federal hükümeti, özerk Somaliland ile BAE ve Etiyopya arasında Berbera Limanı ile ilgili yapılan anlaşmayı reddetti

Afrika 04.03.2018, 17:43 04.03.2018, 17:49
Somali'den Berbera Limanı anlaşmasına ret

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Somali hükümeti, özerk Somaliland bölgesindeki Berbera Limanı ile ilgili Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli DP World firması ile Somaliland ve Etiyopya arasında yapılan anlaşmayı kabul etmediğini duyurdu.

Somali Liman ve Deniz Taşımacılığı Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Somali federal hükümetinin, Berbera Limanı'nın işletilmesi ve genişletilmesiyle ilgili yapılan anlaşmanın bir parçası olmadığı ve anlaşmaya imza atmadığı kaydedildi.

Berbera Limanı ile ilgili DP World firmasıyla yapılan anlaşmanın yasalara aykırı olduğu belirtilen açıklamada, Somali hükümetinin, anlaşmayı reddettiği bildirildi.

Somaliland parlamentosu, Eylül 2016'da BAE merkezli DP World adlı firmanın Berbera Limanı'nın 30 yıl boyunca işletmesiyle ilgili 442 milyon dolarlık anlaşmayı onaylamıştı.

DP World'den dün yapılan açıklamada, Berbera Limanı projesinde DP World'ün yüzde 50, Somaliland'in yüzde 30, Etiyopya'nın da yüzde 19 pay sahibi olacağı açıklanmıştı.

BERBERA LİMANININ ÖNEMİ

Berbera şehri ve limanı, Aden Körfezi’nde ve Kızıldeniz’in Afrika sahillerinde yer alır. Bulunduğu konum itibariyle oldukça stratejik bir noktadadır. Liman Batılı bir güç olarak ilk defa Portekizlilerin eline geçmiş, Memlük Devleti ise bu süreçte Portekizlileri durduramamıştır.

Ardından liman Osmanlıların idaresine girmiştir. XIX. yüzyıla kadar Osmanlı’nın kontrölünde kalan bölge daha sonra Mısır’a verilmiş ve ardından İngilizler kontrolü ellerine almışlardır. Tüm bu el değiştirmeler yaşanırken hem Berbera’nın hem Aden Körfezi’nin hem de Kızıldeniz’in önemi ve değeri artmıştır. Sonuçta bölgede yaşanan nüfuz mücadelesi sırasında Osmanlı Devleti bölge üzerindeki hukukunu korumaya çalışmış ancak bu hiç de kolay olmamıştır.

Sömürgeciliğin en yoğun olarak yaşandığı XIX. yüzyılda bu çekişmeden en fazla zarar görenler ise Somali ve Somali’nin Berbera gibi liman şehirlerinde yaşayanlar olmuştur

 

banner53
Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?