banner15

Somalili bebeklere şefkat eli

Uluslar arası Doktorlar Birliği, açlık ve hastalıkla pençeleşen Somalili çocuk ve göçmenlere şefkat elini uzattı

Somalili bebeklere şefkat eli

Mahmut Osmanoğlu – IFO Kampı – Dadaab – Kenya

Türkiye’den “Açlık Üçgeni”ndeki Somalili göçmenlere yardım amaçlı Sivil Toplum Kuruluşlarının faaliyetleri devam ediyor.

Dünyanın en büyük göçmen kampı Dadaab’ta sağlık taraması amacıyla bölgeye gelen Uluslar arası Doktorlar Birliği ekibi dün itibariyle çalışmalarına başladı.

İlk merhalede iki doktor, bir acil tıbbi teknisyen ve bir hemşire desteğiyle sağlık taramalarına başlayan Uluslar arası Doktorlar Birliği kamplarda oluşturacağı merkezlerde mevcut ve gelecek yeni doktorlar ve yardımcı sağlık görevlileri ile göçmen kamplarında açlık ve hastalıkla mücadele eden başta çocuklar ve kadınlar göçmenleri sağlık taramasından geçirip ilaç takviyesi yapacak.

Fotoğraf: Yücel Muratoğlu

Ramazan boyunca kamplarda sağlık taramalarına devam edecek olan Uluslar arası Doktorlar Birliği elde edeceği veriler ışığında orta ve uzun erimli faaliyetlerinin çerçevesini belirleyecek.

Dadaab Kampında bulunan göçmenlerin büyük çoğunluğunu çocuklar ve kadınlar oluşturuyor. Sağlık koşulları açısından oldukça olumsuz şartlarda yaşayan göçmenlerden en fazla çocuklar hastalıklara maruz kalıyorlar ve kısa ve orta erimde müdahale edilmezse büyük oranda çocuk ölümleri yaşanmasından endişe ediliyor.

Dolayısıyla, Uluslar arası Doktorlar Birliği örneklerini artırmak, açlık ve hastalıkla pençeleşen Somalili çocuk ve göçmenlere şefkat elini güçlü bir şekilde uzatmak gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2011, 13:56
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35