banner15

Somalili çocukların bayram sevinci

Çatışmaların bittiği Mogadişu'da çocuklar bayramı futbol oynayarak geçiriyor

Somalili çocukların bayram sevinci

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Somali'nin başkenti Mogadişu'da silah seslerinin yerini çocuk cıvıltıları aldı. Tek sosyal faaliyetleri futbol olan Mogadişulu gençler çıplak ayakla kıyasıya mücadele ediyor. Saha kenarına toplanmış küçük seyirciler ise ağabeylerine taktik veriyor.

Yaklaşık 20 yıldır silah ve top seslerinin duyulduğu Mogadişu sokaklarında bu günlerde futbol oynanıyor ve dolayısıyla tezahüratlar yükseliyor. Kendi aralarında kurdukları takımlarla turnuva yapan gençler toprak sahada çıplak ayakla kıyasıya mücadele ediyor. İki tane düz sopayı üstten birbirine bağlayarak kale direği yapmışlar.

Saha kenarlarında seyirciler de sıralanarak adeta etten duvar örmüşler. Kıran kırana mücadele eden takımlardan biri gol yerse diğer taraftan gol sesleri yükseliyor. Güvenli gerekçesiyle basın mensuplarının yanında gezen askerlerin sahaya girmesine ses çıkarmıyorlar. Gazetecilerin etrafına toplanan çocukları asker uzaklaştırmaya kalkınca işler bir anda değişiyor. Savaş ve silah sesinden bıkmış çocuklar, askere tepki göstererek, "Oyun sahamıza girme" diyerek dışarı çıkmasını istiyorlar.

Bu arada şehrin yaklaşık 15 kilometre dışında gece yarısı ağır makineli silah ve top sesleri yükseliyor. İzli mermilerin karşılıklı atıldığı çatışmalar bazen saatlerce devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2011, 13:44
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35