banner39

Sosyal medya Sudan için neden maviye dönüyor?

Sudan protestocuları kalabalıkları harekete geçirmek için sosyal medya kullanıyor. Twitter, Instagram ve Facebook kullanıcıları, profil resimlerini Sudan'daki protestocularla dayanışma içinde olmak için maviye çeviriyorlar. #BlueForSudan

Afrika 14.06.2019, 17:27
Sosyal medya Sudan için neden maviye dönüyor?

Geçtiğimiz hafta önemli sosyal medya platformlarından herhangi birini kontrol ettiyseniz, bir çok mavi ekran görüntüsüne rastlama ihtimaliniz var.

Hartum'da Haziran ayının başlarında demokrasi yanlısı protestocuların kitlesel öldürülmesinin ardından on binlerce insan mücadeleye desteklerini göstermek için profil resimlerinde mavi rengini benimsediler.

Eğilimin kökeni belirsiz ancak bir hesap, diğer protestocuları korurken Sudanlı birlikler tarafından öldürülen 25 yaşındaki Mohamed Hashim Mattar'ın onuruna ait olduğunu söyledi.  #BlueForSudan kısa sürede sosyal medyada yoğun ilgiyle karşılandı.

“Bu sadece herhangi bir mavi değil, Mattar'ın mavisi. Genel olarak renklere aşıktı ve bu onun en sevdiği şeydi. Adını söyle. Onu hatırla, ”diye yazdı Twitter kullanıcısı Dinan al Asad.

İlk ortaya çıktığı günlerde, renk, 3 Haziran cinayetlerinin bilinen 118 kurbanını temsil etmek için sosyal medya kullanıcıları tarafından kabul edildi, bu da aylarca demokratik yönetim talep eden protestoların ardından geldi.

Davanın öne çıkan destekçileri arasında, Katar’ın bir sanat sanatçısı ve Katar’ın Emir Tamim bin Hamad el Thani’nin kız kardeşi olan Katar’ın Sheikha Mayassa al Thani’si var.

Al Thani, “İnsanlığın yanında durun, Sudan'da durun - profilinizi mavi renge dönüştürerek dayanışma gösterin!” Dedi.

Farkındalık yaratma kampanyası, pop yıldızı Rihanna Instagram canlı yayınında harekete geçme çağrısını paylaştığında büyük bir destek aldı.

Bu eğilim, çevrimiçi ortamda yaygın olan öfke ile ana akım medyanın Sudan'daki olayları kapsayacak kadar yapmadığını gösteriyor.

Uzun zamandır lider olan Ömar El Beşir'i deviren askeri darbeden sonra, demokrasi yanlısı eylemciler sokaklarda kaldı ve ordunun kontrolünü bırakmasını ve gerçek bir sivil hükümetin kurulmasını sağlamasını istedi.

Kaynak: TRT World

banner53
Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?