banner39

Sudan Başbakanı Hamduk'a suikast girişiminde bulunanlar tutuklandı

Sudan Başbakanı Hamduk'un, yabancılar da dahil olmak üzere suikast girişiminin şüphelileri tutuklandığı bildirildi

Afrika 11.03.2020, 15:46 11.03.2020, 18:18
Sudan Başbakanı Hamduk'a suikast girişiminde bulunanlar tutuklandı

Aralarında yabancılar var ... Sudan Başbakanı suikast girişiminde zanlılar tutuklandı

Sudan Bilgi Bakanı bugün, Çarşamba günü, Başbakan Abdullah Hamduk'a suikast düzenlenmesi amacıyla yabancılar da dahil olmak üzere şüphelilerin tutuklandığını duyurdu.

Pazartesi günü, Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk, konvoyu geçerken Sudan'ın başkenti Hartum'un kuzeydoğusunda Kober Köprüsü yakınında patlayan bir cihazın patlaması sonrasında Hartum'daki bir suikast girişiminden kurtuldu.

Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk’a yönelik suikast girişimi ile ilgili aralarında yabancıların da bulunduğu bazı şüphelilerin gözaltına alındığı bildirildi.

Sudan Enformasyon Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Faysal Muhammed Salih, kabine toplantısının ardından suikast girişimine dair basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Salih, "Olayla ilgili soruşturmalar sürüyor. Güvenlik birimleri, aralarında yabancıların da bulunduğu bazı şüphelileri gözaltına aldı." dedi.

Olayın aydınlatılması için ABD’den gelen uzman bir ekipten destek aldıklarını belirten Salih, "Sudan’da böyle bir olay daha önce yaşanmadı. Ne patlamalar ne de bomba yüklü araçlar konusunda fikir sahibiyiz. Bizde bulunmayan modern teknik cihazlar ve uzmanlığa sahip ABD’li soruşturma ekibi araştırmalarımıza katılacak." ifadelerini kullandı.

Salih, ABD’li ekibin desteğinin terörle mücadele konusundaki uluslararası anlaşmalar kapsamında geldiğini vurguladı.

Hamduk, başkent Hartum'da, pazartesi sabahı konvoyuna düzenlenen saldırıdan yara almadan kurtulmuştu. Başbakan Hamduk'un konvoyunun Kuber Köprüsü'nden geçişi sırasında bomba yerleştirilmiş araç infilak ettirilmişti. Olayda ölen ya da yaralanan olmamıştı.

Kaynak: Skynewsarabia, www.dunyabulteni.net, AA
 

banner53
Yorumlar (0)
15
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?