banner39

Sudan-Çin arasında askeri işbirliği anlaşması

Sudan ve Çin arasında askeri alanda işbirliği anlaşması yapıldı, Çin, Sudan'daki askeri eğitimlere ücretsiz destek verecek

Afrika 11.02.2015, 07:59 11.02.2015, 07:59
Sudan-Çin arasında askeri işbirliği anlaşması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sudan ile Çin arasında askeri işbirliği anlaşması imzalandığı bildirildi.

Hükümete yakın Eş-Şuruk televizyonunun haberine göre, Sudan Savunma Bakanı Abdurrahim Muhammed Hüseyin, ülkeyi ziyaret eden Çin Ordusu Dış İlişkiler Direktörü Joan Joe başkanlığındaki üst düzey askeri heyetle bir araya geldi. 

Savunma Bakanlığında gerçekleştirilen ve iki ülkeyi ilgilendiren meselelerin yanı sıra ortak işbirliği konusunun ele alındığı görüşmede, ikili askeri işbirliği anlaşması imzalandı. Pekin yönetiminin Hartum'a, Sudan Silahlı Kuvvetleri kurumlarındaki eğitim programlarına destek amaçlı olarak bağış yapması konusunda da anlaşmaya varıldı.

Haberde Çin Ordusu Dış İlişkiler Direktörü Joe'nun da Sudan ziyaretlerinin iki ülke arasında askeri alanda ilişkilerin güçlendirilmesini amaçladığını söylediği belirtti. 

Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir, geçen ay, Çin hükümetinin hibesi ile başkent Hartum'un merkezinde, Mavi Nil kıyısında yapılan yeni sarayın açılışını gerçekleştirmişti. Sudan'ın en büyük ticari ortağı olan Çin, aynı zamanda ülkenin petrol sektöründeki en büyük yatırımcısı olma özelliğini de taşıyor.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?