banner39

banner35

Sudan'da çatışma: 3 ölü

Sudan’ın Sennar eyaletinde çıkan çatışmalarda 3 kişi ölürken 7 kişi yaralandı.

Afrika 08.05.2022, 19:34
Sudan'da çatışma: 3 ölü

Sudan’ın orta kesiminde yer alan Sennar eyaletinde patlak veren aşiret çatışmalarında biri polis olmak üzere 3 kişi öldü, yaklaşık 7 kişi yaralandı.

Ülkedeki Sennar ve Cezira eyaletlerinde, son zamanlarda sulama kanallarının eteklerine inşa edilmiş Kanabi olarak bilinen yerde yaşayan sakinler ve tarım işçileri arasında arazi mülkiyetleri hakkında anlaşmazlıklar ortaya çıktı.

Sudan Tribune sitesinde yer alan habere göre, Merkezi Kanabi Konferansı Genel Sekreteri Cafer Muhammedin, “Sennar eyaletinin başkenti Singa yakınlarındaki Dabakr bölgesinde yaşayan Kinana kabilesinden bir grup, oturdukları arazinin mülkiyetini talep ettikleri için Kamar kabilesinin yaşadığı bir mahalleye saldırdı” dedi.

Muhammedin saldırıda biri polis olmak üzere 3 kişinin öldüğünü bildirerek, bazıları ağır olmak üzere yaralanan 7 kişinin başkent Hartum’a götürüldüklerini belirtti.

Söz konusu yetkili, olayların yaklaşık altı ay önce bölge sakinleri arasında patlak veren ve Dabakr’ın büyük bir bölümünün yanmasına neden olan eski bir çatışmaya dayandığını da açıkladı.

Kaynak: Şarku’l Avsat

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?