banner39

Sudan'da yönetimde sivil - asker oranında anlaşma sağlanamadı

Abdel Fattah Abdelrahman Burhan başkanlığındaki yedi üyeli geçici askeri konsey şu anda sorumlu.

Afrika 04.05.2019, 13:02
Sudan'da yönetimde sivil - asker oranında anlaşma sağlanamadı

Askeri Geçiş Konseyi üyelerinden General Salah Abdelhalek, Konsey'de temsil oranını kırmızı çizgi olarak gördüklerini, eşit temsile razı olabileceklerini, ancak daha fazlasını kabul etmeyeceklerini söyledi. General Abdelhalek, muhalif liderler için af çıkarılmasına hazır olduklarını da belirtti.

Protestolara öncülük eden Özgürlük ve Değişim İttifakı ile generaller arasında Konsey'in yapısı konusundaki anlaşmazlık sürüyor. Askeri Geçiş Konseyi ile muhalifler, geçici devlet başkanlığı konseyi, geçici bir kabine ve parlamento oluşturulması konusunda anlaştı.

Ancak ordu, Konsey'de generallerin çoğunluğu oluşturmasını istiyor. Ayrıca yeni bir seçim düzenleninceye kadar devam edecek geçiş sürecinin uzunluğu konusunda da taraflar anlaşamıyor. 10 üyeli Askeri Geçiş Konseyi daha önce iki yıllık bir geçiş sürecinin ardından seçimlere gidileceği ve yeni bir anayasasının hazırlanacağını açıklamıştı. Ordu, geçiş sürecinin iki yıl olmasını, muhalifler ise eski rejime sadık unsurların temizlenmesi ve seçimler öncesinde kurumların hazırlığına fırsat verilmesi için dört yıllık bir geçiş süreci talep ediyor.

Sudan'da eski Devlet Başkanı Ömer el-Beşir'in istifası talebiyle aylar süren protestoların ardından ordu yönetime el koymuştu. 30 yıldır iktidarda olan el Beşir önce ev hapsine alınmış, daha sonra cezaevine gönderilmişti.

Protestoları düzenleyen gruplar, sivil yönetime geçiş talebiyle eylemlerin sürdürülmesi çağrısı yapıyor. Başkent Hartum'daki dünkü gösterilere yüz binlerce kişi katıldı. Göstericiler demokratik bir geçiş süreci garanti altına alınıncaya dek Hartum'daki ordu karargahı önünde kamp kurmaya devam edeceklerini söylüyor.

Askeri Geçiş Konseyi daha önce protestocuların talebi doğrultusunda konseyin üç üyesinin istifa ettiğini duyurmuştu. Kitlesel gösterileri örgütleyenler "derin devletin tamamen yok edilmesini" ve eski rejimin liderlerinin yargılanmasını talep ediyor.

Şu an ülkede Abdel Fattah Abdelrahman Burhan başkanlığındaki yedi üyeli geçici askeri konsey şu anda sorumlu. Burhan ise Ömer El Beşir’in 1000 askerleYemen’de Suudi saflarında çatışmak için gönderdiği komutan idi. Burhan orduda bağımsız ve tarafsız duruşuyla bilinmektedir. İsmi Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) listesindeki arananlar listesinde yoktur.

banner53
Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?