Sudan: Hava saldırısını İsrail düzenledi

Sudan, dün liman kenti Port Sudan'a gerçekleşen ve 2 kişinin ölümüyle neticelenen hava saldırısından İsrail'i sorumlu tuttu.

Sudan: Hava saldırısını İsrail düzenledi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sudan Dışişleri Bakanı Ali Karti, Sudan'a atanan ABD Sudan Özel temsilcisi Princeton Lyman ile görüşmesi sonrası bir basın toplantısı düzenledi. Karti, dün liman kenti Port Sudan'da gerçekleşen hava saldırısına ilişkin soruları cevapladı.

Karti, "Yapılan saldırı, kullanılan füzenin askeri bir silah olduğunu gösteriyor. Atılan füzenin uçaktan mı, yoksa bir gemiden mi atıldığı konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Ama dünden beri askeri birliklerin ve polisin yaptığı araştırmalar, en büyük şüphelinin İsrail olduğunu gösteriyor. Böyle bir saldırıyı ancak İsrail gibi bir ülke gerçekleştirebilir. Zaten yapılan saldırı ile ilgili, İsrail gazeteleri de bu iddiamızı destekleyen yazıları yazmıştır. Bu saldırı nedeniyle Sudan, bu konunun araştırılması için de BM Güvenli Konseyine gidecektir" dedi.

"İsrail, Sudan'da bazı İslami örgütlerin faaliyet gösterdiği iddiasında bulunarak, bir saldırı gerçekleşmiş olabilir mi" sorusuna Karti, "Böyle bir iddia kesinlikle söz konusu değildir. Biz hiçbir gruba ne destek veriyoruz, ne de ülkemizde barındırıyoruz. İsrail bu suçlamaları, yapılan saldırıları meşru kılmak için ortaya attığı iddialardan başka bir şey değildir. Ölen insanlar kişilerin kimlikleri kesinleşmemesine rağmen Sudanlı vatandaşlar olduğunu düşünüyoruz. Herhangi illegal bir durum söz konusu değildir. Arabalarında da herhangi bir silaha veya mühimmata da rastlanmamıştır" cevabını verdi.

ABD Sudan Özel Temsilcisi Princeton Lyman ise, ABD ve Sudan ilişkilerine değindi. Lyman, "Sayın Bakan'ın da ifade ettiği gibi, çok güzel bir görüşme gerçekleştirdik. Bundan daha iyi olamazdı, çünkü önümüzdeki çözülmeyi bekleyen tüm meselelere eğilme imkanı bulduk. Sayın Bakan'a, ABD Başkanı ve Dışişleri Bakanı'nın başarılı, müreffeh ve istikrarlı bir ülke için kapsamlı bir barış anlaşması talebini ilettim. Bu amacı gerçekleştirmek için tüm taraflarla çalışmak istiyorum. Bu bakımdan bugünkü görüşme bu çok olumlu oldu" dedi.

Lyman, dünkü saldırı ile ilgili açıklama yapmadı.
 
 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2011, 20:40
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
memocan
memocan - 10 yıl Önce

bu seytanin cocuklari her sey yapar butun pis seyler mevcut bunlarda allah tarafindan lanetlenmis bir halkin baris icinde yasamasi zaten mumkun degildir.insanlik bunlari tasimak zorundami acaba

banner39