Sudan madenlerinde siyanür yasağı yolda

Sudan Bakanlar Kurulu, Güney Kordofan ve ülkenin başka yerlerinde kitlesel protesto gösterileri sonrasında madencilik faaliyetlerinde toksik cıva ve siyanür kullanımının derhal durdurulmasını isteyen yönergeler yayınladı.

Sudan madenlerinde siyanür yasağı yolda

Sudan  Enerji ve Madencilik Bakanlığındaki bir kaynak, Bakanlığın, 2020 yılına kadar maddenin kullanılmasının tamamen durmasını sağlamak için ülkenin mevcut miktarlardan kaçınmasını sağlayarak cıva ithalatının derhal durdurulmaya başlayacağını söyledi.

Siyanür gelince, kaynak siyanür kullanımı konusunda katı uluslararası standartların uygulanacağını ekledi.

Bakanlar Konseyi, Çarşamba günü Başbakan Abd Abd Hamdok başkanlığında biraraya gelerek madencilik faaliyetlerinde cıva ve siyanür madde kullanımının derhal durdurulması gerektiğine dair talimat verdi.

Konsey ayrıca madencilik alanında çalışan şirketlerle anlaşmanın değiştirilmesini de emretti.

Konsey, madencilik alanlarında kalkınma fonu kurulmasının yanı sıra, yerel toplulukları geliştirmek için kar eden şirketlerden bir kısmın tahsis edilmesi gerektiğini söyledi.

Bu, Bakanlar Kurulu'nun yakın zamanda Güney Kordofan'daki Taludi kasabasında meydana gelen olaylarla ilgili incelemesi sırasında geldi.

Kültür ve Enformasyon Bakanı Faysal Mohamed Salih basında yaptığı açıklamada, mevcut tüm bilgilerin ölüm zayiatı sağlamadığını söyledi. Bununla birlikte, yaralanmalar ve yaralı vakalar olduğunu söyledi.

Bu arada bakan, hükümetin konuyla ilgilenmeyi yavaşlatmaktan sorumlu olduğunu itiraf etti.

Yetkililerin müdahalesi olmadan nüfusun bölgede uzun süre oturduğunu söyledi.

Bakan, bakanlar konseyinin şirketlerin çalışmalarını durdurduğunu ve bölgedeki oğullardan çevre süpervizörlerini madencilik süreçlerinin çalışmasını gözlemlemek için görevlendirdiğini ve çevreye zarar verebilecek herhangi bir ihlal olayı bildirdiğini açıkladı.

Kaynak: Allafrica

banner53
YORUM EKLE

banner39