banner39

Sudan ordusu geri çekiliyor

Sudan ordusu, Güney Sudan ile arasındaki tartışmalı bölge olan Abyei'den çekilme kararı aldı.

Afrika 28.05.2012, 22:15 28.05.2012, 22:15
Sudan ordusu geri çekiliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sudan hükümeti, Güney Sudan ile arasındaki çatışmalara ve gerginliğe son vermek amacıyla yarın Addis Ababa’da başlayacak müzakere görüşmeleri öncesi iyi niyet göstergesi olarak askeri gücünü tartışmalı bölge olan Abyei'den çekme kararı aldı.

Sudan ordu sözcüsü Savarmi Halid Saad, “Hükümetimiz bölgedeki sorunu sona erdirmek, barış ve istikrar gibi her türlü yaklaşımı takınmak için hazırdır. Bu nedenle Sudan Silahlı Kuvvetleri, Abyie bölgesinden çekilme karar almıştır. Ancak Sudan hükümeti, Güney’den Abyei'nin, topraklarının bir parçası olduğu konusunda ve vatandaşlarının haklarının korunması noktasında güvence talep etmektedir. Sudan hükümeti, barış ve istikrarın sağlanması adına Addis Ababa’daki görüşmelere iyi bir atmosfer hazırlamak için Abyie bölgesinden çekilmeye başlamıştır” dedi.

Öte yandan; BM Güvenlik Konseyi geçtiğimiz günlerde, Afrika kıtasının güvenlik ve istikrarını tehdit eden iki ülke arasındaki gerginliğin son bulması ve müzakere masasına oturulmasını sağlayacak 2046 sayılı kararın uygulanmasının önemli olacağını ve tarafların alınan kararlara uymaması durumunda ise tüzüğün 41. maddesi uyarınca iki ülkeye yaptırım uygulanacağı uyarsında bulunmuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?