Sudan sınırında 8 sınır kapısı açılacak

Sudan ve Güney Sudan, 8 sınır kapısının açılması için anlaşma imzaladı. Güney Sudan Devlet başkanı Mayardit, "Güney Sudan ne pahasına olursa olsun anlaşmaya bağlı kalacak" dedi

Sudan sınırında 8 sınır kapısı açılacak

Sudan ve Güney Sudan, Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da iki ülke arasındaki 8 sınır kapısının açılması için anlaşmaya vardı.

Anlaşmayı Sudan Savunma Bakanı Tümgeneral Abdurrahim Muhammed Hüseyin ile Güney Sudan Sulama ve Su Kaynakları Bakanı Paul Miyong imzaladı. Anlaşmayla, iki ülke arasındaki 8 sınır kapısının acilen açılması ile insan ve mal giriş çıkışının kolaylaştırılmasının hedeflendiği ifade edildi.

İmza töreninden sonra düzenlenen basın toplantısında konuşan Miyong, Güney Afrika Cumhuriyeti eski Devlet Başkanı Thabo Mbeki'nin yaptığı arabuluculuğu takdirle karşıladığını belirtti.

Hüseyin ise anlaşmanın iki ülke açısından yeni bir dönemin başladığının göstergesi olduğunu vurgulayarak, ülkesinin kuzey ile güney arasında esnek sınır ilişkisi kurmaya çalıştığını vurguladı.

Hüseyin, iki ülke arasında kurulan "Ortak Siyasi-Güvenlik Komitesi"nin 22 Mayıs'ta Cuba'da müzakerelerde bulunacağını açıkladı.

Öte yandan Güney Sudan Cumhuriyeti Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit, ülkesinin Sudan ile imzaladığı anlaşmaya ne pahasına olursa olsun bağlı kalacağını söyledi.
Mayardit, Güney Sudan Milli Meclisi'nde yaptığı konuşmada, Sudan'la tekrar savaşa girmeyeceklerini kaydederek, Güney Sudan halkını "geçmişte yaşanan acıları unutmaya ve barış içinde yaşamak için çalışmaya" çağırdı.

İki ülke, geçen eylül ayında, petrol, güvenlik, isyancılar ve vatandaşlık gibi Güney Sudan'ın kuzeyden ayrılmasının akabinde oluşan sorunların çözümüne ilişkin 9 anlaşmayı kapsayan bir işbirliği protokolü imzalamıştı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2013, 11:48
banner53
YORUM EKLE

banner39