Sudan ve Güney Sudan anlaşmasında ilerleme yok

Sudan ve Güney Sudan arasında ortak sınır ve ekonomik ilişkiler konusundaki anlaşmaya ilişkin görüşmelerde ilerleme sağlanamadı

Sudan ve Güney Sudan anlaşmasında ilerleme yok

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sudan ve Güney Sudan arasındaki güvenlik ve ekonomik anlaşmaları konusunda ilerleme olmadığı belirtildi.

BM Güvenlik Konseyi Dönem Başkanı Lüksemburg BM Daimi Temsilcisi Sylvie Lucas başkanlığında yapılan BMGK toplantısında, Sudan ve Güney Sudan arasındaki en son gelişmeler ele alındı.

İki ülke arasında, Abyei tartışmalı bölgenin durumunu da kapsayan ve 2 yıl önce imzalanan güvenlik, ortak sınır ve ekonomik ilişkiler konusundaki anlaşmaya ilişkin görüşmelerde ilerlemenin sağlanamadığı bildirildi.

BMGK Dönem Başkanı Lüksemburg Daimi Temsilcisi Lucas, 13 Şubat'taki Afrika Birliği Yüksek Düzey Uygulama Paneli'nin himayesi altında bulunan taraflar arasındaki sürdürülen görüşmeleri hatırlatarak, bunun 2 Mart'ta Afrika Birliği Yüksek Düzey Uygulama Paneli tarafından sunulan teklif üzerine herhangi bir anlaşma olmadan sona erdiğini ifade etti. Lucas; ''İki ülke arasındaki çatışma bitmedi ve insani durum konusu büyük bir edişe teşkil etmeye devam ediyor'' dedi.

BMGK'ya bir brifing veren BM barış gücü operasyonlarından sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve BM Geçici Güvenlik Gücü (UNISFA) Başanı Herve Ladsous, BM'yi uyararak ''kanun ve düzen boşluğu'' olduğunu belirtti.

Açıklamasında, Abyei bölgesinde askerden arındırılmış güvenli sınır bölgesi kurulması konusunda hiçbir gelişme olmadığını belirten Ladsous, tüm ortak sınır izleme mekanizması operasyonlarının askıda olduğunu kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2014, 09:11
banner53
YORUM EKLE

banner39