Sudan ve S. Arabistan ortak askeri tatbikat yaptı

Sudan ve Suudi Arabistan ortak tatbikatı, Sudan'ın Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleriyle yakınlaşmasının ilk adımı olarak yorumlanıyor

Sudan ve S. Arabistan ortak askeri tatbikat yaptı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sudan ve Suudi Arabistan donanmalarının ortak askeri tatbikatı başladı.

Sudan Ordusu Sözcüsü Albay es-Savarimi Halid Said, Sudan Resmi Haber Ajansı SUNA'da yayımlanan açıklamasında, Sudan ve Suudi Arabistan donanmalarının Kızıldeniz sahilinde ortak askeri tatbikata başladığını belirtti.

İki ülke heyetlerinin karşılıklı görüşmeleri sonucunda tatbikat kararının alındığını ifade eden Said, ''ilk defa gerçekleştirilen ortak deniz tatbikatıyla, Kızıldeniz'deki kaçakçılık faaliyetlerini engellenmesi, bölgedeki güvenlik ve istikrarın sağlanması ve iki ülke donanması arasındaki işbirliğinin arttırılması hedeflendi'' dedi.

Said, tatbikata Suudi Arabistan donanmasına ait iki geminin katıldığını ve tatbikatın çarşamba günü sona ereceğini kaydetti.

KRİZE İRAN MÜDAHALE ETMİŞTİ 

Sudan yönetiminin, başkent Hartum'daki silah fabrikasının bombalanması ile ilgili İsrail'i suçlamasının ardından, İran'a ait bir savaş gemisi geçen Ekim ayında Sudan'a varmıştı.

Aralık ayında ikinci bir savaş gemisinin Sudan'a gitmesi, bazı devletlerde Hartum-Tahran arasında askeri bir ittifakın varlığına dair şüphelerin oluşmasına yol açmıştı.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2013, 14:47
banner53
YORUM EKLE

banner39