Sudan'da 7 milyon kişi yardıma muhtaç

Sudan'ın Darfur bölgesinde devam eden çatışmalar ülkedeki insani trajediyi giderek artırıyor. Ülkede bulunan yaklaşık 7 milyon insanın yardıma muhtaç olduğu açıklandı

Sudan'da 7 milyon kişi yardıma muhtaç

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Sudan'ın Darfur bölgesindeki çatışmaların son aylarda giderek şiddetlenmesi sebebiyle Güney Sudan'a akın eden insanlar bölgede insani kriz oluşturuyor. Sudan'da çatışmalardan dolayı yaklaşık 7 milyon kişinin insani yardıma ihtiyacı olduğu bildiriliyor. Bu sayı geçtiğimiz yıl 6,1 milyondaydı.

Birleşmiş Milletler 6,9 milyon Sudanlı'ya yardım etmek için acilen fon oluşturulması gerektiği duyurdu. Sudan'da acil insani yardıma ihtiyacı olan insanların sayısı ülke nüfusunun yüzde 20'sine tekabül ediyor.

Darfur'a yapılan saldırılar son 10 yıldaki en şiddetli seviyeye ulaştı ve bu yıl yaklaşık 300 bin insanı yerinden etti. 11 yıl önce başlayan çatışmalardan bu yana 2,2 milyon Sudanlı yer değiştirmek zorunda kaldı.

Aralık ayından bu yana Güney Sudan'ın Devlet Başkanı Salva Kirr ve onun eski yardımcısı Riek Machar arasında süren güç mücadelesi 85 bin insanın Sudan sınırına sığınmasına sebep oldu.

GIDA YETERSİZLİĞİ

Bölgede yapılan geniş çaplı incelemeler sonucu "özellike çocukların" yetersiz beslendikleri ve acil gıda yardımına ihtiyaç duyulduğu açıklandı.

"Yardım kuruluşlarının Sudan için planlarını yeniden gözden geçirmesini ve kapsamlı bir yardım için çalışmalar yapılması gerektiği" kaydedildi. Sağlık koşullarının kötülüğü nedeniyle kamplarda yaşayan insanlarda birçok hastalığın da görüldüğü ifade edildi.

İnsanların bu derece yardım faaliyetlerine muhtaç olmalarına rağmen, kuruluşların Sudan'da faaliyet yürütmelerine izin verilmiyor.

BÖLGEYE ULAŞAN YARDIMLAR SINIRLI

Sudan hükümeti, yardım kuruluşlarının bölgede rahatça hareket etmelerine izin vermiyor. Yardım kuruluşlarının 2011 yılından bu yana Sudan'daki isyancı bölgelerine erişim hakkı bulunuyordu.

Darfur'da 2009 yılında 17 bin adet yardım kuruluşu personeli bulunurken bugün bu sayı altı bin 850'ye düşmüş durumda.

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2014, 09:32
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35