banner15

Sudan'da barış görüşmesinden sonuç çıkmadı

Sudan Devrim Cephesi Sözcüsü Said: Muhalif gruplar, 'sadece hükümetin vizyonunu temsil ettiği için' kalıcı barış için bir yol haritası üzerine varılan anlaşmaya imza atmayı reddetti

Sudan'da barış görüşmesinden sonuç çıkmadı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sudanlı muhalif gruplar, hükümet ile Afrika Misyonu arasında Sudan'da kalıcı barış için bir yol haritası üzerinde varılan anlaşmayı görüşmek için Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da toplandı.

Toplantıya Sudan Devrim Cephesi Sözcüsü Üsame Said de katıldı. Sudan'da muhalif grupların, hükümet ile Afrika Misyonu arasında Sudan'da kalıcı barış için bir yol haritası üzerinde varılan anlaşmayı imzalamadığı bildirildi.

Sudan Devrim Cephesi Sözcüsü Usame Said, yaptığı açıklamada, "Muhalif gruplar, 'sadece hükümetin vizyonunu temsil ettiği için' kalıcı barış için bir yol haritası üzerine varılan anlaşmaya imza atmayı reddetti." ifadelerini kullandı.

Said, Sudan Kurtuluş Hareketi, Adalet ve Eşitlik Hareketi, Sudan Halk Kurtuluş Ordusu ve Milli Ümmet Partisi temsilcileriyle bir araya geldiğini ve Afrikalı ara bulucu Thabo Mbeki tarafından öne sürülen yol haritasını reddettiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Muhalefet, görüşmelere savaşı durdurmak, barış ve demokratik dönüşümü gerçekleştirmek ve Sudan krizinde kapsamlı bir çözüme ulaşmak için Afrika Birliği Barış ve Güvenlik Konseyi'nin 456, 539 nolu kararlarının yürürlüğe girmesi temennisiyle iyi niyet göstererek görüşmelere geldi." dedi.

Said, son beş yılda muhalefet tarafından düzenlenen görüşmeleri, "Hartum hükümeti tarafından uygulanan hile" olarak tanımladı.

Dün, Sudan hükümeti ve muhalifler arasında Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da devam eden barış müzakereleri kapsamında Sudan Devlet Başkan Yardımcısı İbrahim Mahmud ile Afrika Misyonu Başkanı Thabo Mbeki arasında bir anlaşma imzalanmıştı.

Mbeki, Muhalif grupların anlaşmayı daha sonra imzalayacağını taahhüt ederek, muhaliflerle kapalı görüşmelere başlamıştı.

Sudan hükümeti ve muhalif gruplar arasındaki barış müzakereleri Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da cuma günü başlamıştı.

İki kanaldan devam eden müzakerelerde, ilk kanalda Sudan hükümetini Devlet Başkan Yardımcısı İbrahim Mahmud, Kuzey Halk Hareketi Genel Sekreteri Yasir Arman temsil ederken, ikinci kanalda hükümeti Emin Hasan Ömer, muhalifleri ise Adalet ve Eşitlik Hareketi Başkanı Cibril İbrahim, Sudan Kurtuluş Hareketi Başkanı Suliman Arcua Minnavi ve Ümmet Partisi Genel Başkanı Sadık el-Mehdi temsil ediyor.

Sudan'ın Darfur bölgesinde "Adalet ve Eşitlik Hareketi", "Sudan Kurtuluş Hareketi" ve "Sudan Halk Kurtuluş Ordusu" hareketlerini bünyesinde barındıran Devrim Cephesi, 2003 yılından bu yana hükümete karşı savaşıyor.

Söz konusu üç hareket, uluslararası desteğe rağmen 2011 yılında Katar gözetimindeki barış vesikasını imzalamamıştı.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2016, 17:23
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48