banner39

Sudan'da barışa bir adım yaklaşıldı

Sudan'da isyancı gruplardan Adalet ve Eşitlik Hareketi ile anlaşma imzalandı

Afrika 07.04.2013, 09:39 07.04.2013, 09:47
Sudan'da barışa bir adım yaklaşıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sudan hükümeti ile ülkedeki en büyük isyancı gruplardan Adalet ve Eşitlik Hareketi (AEH) anlaşmaya vardı.

Katar'ın başkenti Doha'da gerçekleştirilen törende, taraflar barış anlaşması imzaladı. Sudan Devlet Bakanı Emin Hasan Ömer ile AEH liderlerinden Muhammed Beşir Ahmed, anlaşmayı imzalayarak el sıkıştı.

Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad bin Casim bin Cabir Al Sani'nin ev sahipliğinde yapılan törene, Sudan'dan birçok bakanın yanısıra, Mısır başta olmak üzere bazı ülkelerin dışişleri bakanları, büyükelçiler ile Avrupa Birliği, Afrika Birliği ve Birleşmiş Milletler'den (BM) temsilciler katıldı. Törende İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu da hazır bulundu.

''SUDAN'DA BARIŞ YOLUNDA ÇOK ÖNEMLİ ADIM''

Katar Başbakanı Al Sani yaptığı konuşmada, söz konusu anlaşmanın Darfur ve genel olarak Sudan için çok önemli bir süreci başlattığına dikkati çekti. Sudan hükümeti ile AEH'i uzlaşmaya vardıkları için tebrik eden el-Sani, ''Taraflar, Sudan'da barış, istikrar ve güvenliği sağlama yolunda bugün çok önemli bir adım attı. Sudan halkı büyük acılar çekti. İnşallah bu uzlaşma ile yepyeni bir dönem başlayacak ve acılar sona erecek'' dedi.

Başbakan ayrıca, barış sürecine katılmayan diğer silahlı muhalif grupları da kararlarını gözden geçirmeye ve barışa katkıda bulunmaya çağırdı.

Öte yandan törende, Darfur'un Yeniden İnşası ve Kalkınması için Uluslararası Darfur Donörler Konferansı'nın yarın Doha'da başlayacağı duyuruldu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?