Sudan'da diyalog görüşmeleri yeniden başladı

Sudan hükümeti ile Darfur hareketleri, Afrika Arabuluculuk Heyeti'nin gözetiminde Etiyopya'nın Nazret kentinde bir araya geldi

Sudan'da diyalog görüşmeleri yeniden başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sudan hükümeti ile Darfur hareketleri arasında, Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa yakınlarındaki Nazret kentinde diyalog görüşmelerinin başladığı bildirildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Sudan hükümetini temsil eden heyete Emin Hasan Ömer, Sudan Kurtuluş Hareketi'ne Minni Arcua Minawi, Adalet ve Eşitlik Hareketi'ne ise genel sekreter Ahmed Adem Behıt başkanlık etti.

Diyalog görüşmeleri, Afrika Arabuluculuk Heyeti gözetiminde eski Güney Afrika Devlet Başkanı Thabo Mbeki ve BM Sudan ve Güney Sudan Elçisi Healy Mng Rios'un katılımıyla basına kapalı gerçekleştirildi.

Görüşmelerde Afrika Arabuluculuk Heyeti'nin önerdiği "taraflar arasında ateşkes sağlanması ve siyasi diyalog" önerisinin ele alınacağı ifade edildi.

Sudan'da Cibril İbrahim başkanlığındaki Adalet ve Eşitlik Hareketi'nden ayrılan bir grup, ağustos ayında devrim yolunu güçlendirmek ve yeni neslin önünü açmak için Yeni Adalet ve Eşitlik Hareketi'ni kurmuştu.

Kasım ayında Sudan hükümetiyle silahlı gruplar arasındaki görüşmeler, Sudan Halk Kurtuluş Hareketi-Kuzey (SPLM-N) Başkanı Yasir Arman'ın yanı sıra Darfur'daki en önemli üç hareketten ikisi, Adalet ve Eşitlik Hareketi Başkanı Cibril İbrahim ile Sudan Kurtuluş Hareketi Başkanı Minni Arcua Minawi'nin katılımıyla başlamıştı.

Ancak daha sonra Thabo Mbeki'nin başkanlık ettiği Afrika Arabuluculuk Heyeti, tarafların Mavi Nil, Güney Kordofan ve Darfur konularında anlaşamaması nedeniyle görüşmelerin süresiz dondurulduğunu duyurmuştu.

Sudan'ın Darfur bölgesinde "Adalet ve Eşitlik Hareketi", "Sudan Kurtuluş Hareketi" ve "Sudan Halk Kurtuluş Ordusu" hareketlerini bünyesinde barındıran Devrim Cephesi, 2003 yılından bu yana hükümete karşı savaşıyor. Güney Kordofan eyaletinde ise SPLM-N örgütü 2011 yılından bu yana Güney Kordofan ve Mavi Nil eyaletlerinin bağımsızlığı için savaşıyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2016, 13:46
banner53
YORUM EKLE

banner39