banner39

Sudan'da et boykotu

Sudan'da et fiyatlarının son 10 günde hızlı yükselmesi protestolara neden oldu.

Afrika 02.07.2018, 16:39 02.07.2018, 16:46
Sudan'da et boykotu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sudan halkı, et fiyatlarının yükselmesi nedeniyle ülke genelinde "Et almıyoruz!" boykotu başlattı.

Afrika’da hayvancılığın merkez ülkelerinden biri olarak kabul edilen Sudan'da, yaklaşık 2 hafta önce kilogramı 160 ile 190 cüneyh (17-21 lira) arasında satılan etler, kısa sürede yapılan zamların ardından 220 cüneyhin (24,5 lira) üzerine çıktı.

"Fiyatları düşürün" çağrısı

Fiyatların artmasının ardından halk, kasaplara tepki gösterdi. Sudan Tüketici Birliği ise "Fiyatları düşürün" çağrısı yaptı. Söz konusu tepkiler karşılık bulmayınca birlik, bu kez boykot kararı aldığını açıkladı.

"Sudan’da fiyatların yüksek olması hayrete düşürüyor"

Sudan Tüketici Birliği Başkanı Nasreddin Şakalmi, yaptığı yazılı açıklamada, "Yüksek fiyatlarla savaşmak için pazartesi gününden itibaren başkent Hartum olmak üzere Sudan genelinde et boykotu başlattık. Tüccarların aç gözlülüğü nedeniyle hayvancılığın merkezi Sudan’da fiyatların yüksek olması hayrete düşürüyor." dedi.

Bu arada, yüzlerce Sudanlı sosyal medya hesabından "Et almıyoruz!" etiketini paylaşarak tüketici birliğinin boykot kararına destek verdi.

Fiyatlar düşmeye başladı

Et protestosunun en etkili olduğu il, ülkenin kuzeyindeki Atbara oldu. Demiryolu merkezi olarak bilinen şehirde birçok kasap, protestonun ilk gününde fiyatları düşürdü.

150 milyon büyükbaş, 3 milyon deve ve 5 milyon kümes hayvanı bulunan Sudan, bu rakamlarla dünyada hayvancılık alanında önde gelen ülkelerden Hollanda'yı geride bırakıyor.

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?