banner15

Sudan'da gözaltındaki siyasiler serbest

Sudan'da akaryakıt fiyatlarının artışı sebebiyle düzenlenen gösteriler sırasında gözaltına alınan siyasetçiler Ömer Beşir'in talimatıyla serbest bırakıldı

Sudan'da gözaltındaki siyasiler serbest

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sudan'da, akaryakıtta devlet desteğinin kaldırılmasının ardından başlayan protestolar sırasında  gözaltına alınan siyasetçilerin serbest bırakıldığı bildirildi.

Sudan İstihbarat ve Güvenlik Birimi Basın Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamada, Devlet Başkanı Ömer el-Beşir'in talimatı üzerine, gözaltındaki siyasetçilerin serbest bırakıldığı belirtildi.

Açıklamada, serbest bırakılanların sayısı hakkında bilgi verilmezken, Devlet Başkanı Beşir tarafından verilen talimatın, başkent Hartum ve diğer vilayetlerde gözaltına alınanları da kapsadığı, haklarında başsavcılık veya diğer güvenlik birimleri tarafından cezai takibat kararı verilenlerin ise gözaltı durumunun devam edeceği kaydedildi.

Sudan hükümeti bir süre önce akaryakıtta devlet desteğinin kaldırılmasını kararlaştırmış, karar, ülke genelinde tepki ve protestolara yol açmıştı. Eylemlerde ölen ve yaralananlar olmuş, İçişleri Bakanlığı verilerine göre, ülke genelinde 700 kişi gözaltına alınmıştı.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2013, 10:10
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48