banner39

Sudan'da hükümet karşıtı gösteriler

Sudanlılar ekonomik kriz nedeniyle hükümet karşıtı gösteriler düzenliyor

Afrika 23.06.2012, 11:22 23.06.2012, 11:22
Sudan'da hükümet karşıtı gösteriler

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sudanlılar Cuma namazından sonra hükümeti protesto etmek için meydanları doldurdu.

Reuters'ın haberine göre, Sudan'da şimdiye kadar yapılan en geniş kapsamlı gösterilerin nedeni hükümet tarafından yapılan harcamaların halka fatura edildiğinin ortaya çıkması.

Gösteriler bu gün itibariyle altıncı gününe girdi ve öğrenci protestosu olmanın ötesine geçerek başkente komşu bölgelere de yayıldı.

Eylemciler Sudan Devlet Başkanı Ömer Hasan el-Beşir hükümetini devirmek için kamuoyunda oluşan hayal kırıklığını kullanmak istiyor.

Göstericiler tekerleri ateşe verdi ve polis de göstericileri dağıtmak için cop kullandı.

Mısır ve Libya'daki Arap Baharı'ndan uzak duran Sudan'da büyük gösteriler göreli olarak nadir yapılıyor. Güvenlik güçleri de gösterileri genelde çabucak dağıtıyor.

Halktan yapılan kesintiler ve gıda fiyatları gösterilerin asıl sebebini oluşturuyor. Fakat göstericiler yolsuzluk, polis şiddeti, medya üzerindeki baskılar gibi konularda Arap Baharı'yla ortak amaçları paylaştıklarını söylüyorlar.

Hükümet halihazırda Darfur'un doğusunda ve güney sınırındaki iki şehirde silahlı isyancılara karşı mücadele ediyor. Bu durum da gösterilerin önemini azaltıyor.

Sudan, ülkedeki petrol rezervinin dörtte üçünü kontrol eden Güney Sudan'ın bir yıl önce bağımsız olmasından beri enflasyonla karşı karşıya. Bu durum gösterileri tetikleyen ekonomik krizi daha da ağırlaştırıyor.

Polis kaynakları ise 150'yi aşmayan sınırlı sayıda göstericiyi gözaltına aldıklarını söyledi.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?