banner39

Sudan'da önemli uzlaşma

Sudan'daki muhalefet partisi PCP'nin lideri Hasan El Turabi Sudan devlet başkanı Ömer El Beşir'in diyalog çağrısını kabul ettiğini duyurdu

Afrika 12.02.2014, 17:34 12.02.2014, 17:34
Sudan'da önemli uzlaşma

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Sudan'da devam eden iç karışıklık ve çatışmaların sonlandırılması adına önemli bir adım atıldı. Muhalefetteki Popüler Kongre Partisi (PCP) lideri Hasan El Turabi, Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir'in diyalog çağrısına olumlu cevap verdiğini duyurdu.

Ömer El Beşir Ocak ayı sonunda ülkedeki tüm muhalif gruplara diyalog çağrısında bulunmuştu. Bazı gruplar çağrıya olumlu cevap vermek için birtakım şartlar öne sürmüştü. Muhaliflerin şartlarının başında özgürlüklerin sağlanması ve siyasi tutukluların serbest bırakılması geliyordu.

Muhalefetten en dikkat çekici çıkış ise bugün PCP cephesinden geldi. PCP lideri Turabi, El Beşir'in diyalog çağrısını kabul ettiğini duyurdu.

PCP'nin siyasi sekreteri Kemal Ömer bugün basın mensuplarına yaptığı açıklamada, partisinin ülkenin geleceği için, müttefiki oldukları muhalefet partilerinin tepkisini de göze alarak, hükümetin diyalog çağrısını kabul ettiğini duyurdu. 

Kemal Ömer ayrıca, muhalif Ulusal Konsensus Güçlerini (NCF) eleştirdi, NCF'nin diyalog için bazı ön şartları ileri sürmesini mantık dışı ve kabul edilemez olarak değerlendirdi.

PCP'nin diyalog çağrısını kabul etmesi, muhalefet güçleri tarafından da şaşkınlıkla karşılandı. Bazı muhalif parti temsilcileri, Turabi'nin bu kararının muhalefet arasında çatlak seslerin çıkmasına ve muhalif partilerin ittifakının bozulmasına sebebiyet vereceğini ileri sürdü.

Turabi'nin partisi PCP ile Sudan devlet Başkanı Ömer El Beşir'in görüşmeler için ne zaman bir araya gelecekleri henüz bilinmiyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?