Sudan'da petrol bölgesi gerginliği

Abyei bölgesindeki petrolün paylaşım sorunu, Sudan ve Güney Sudan arasında birbirlerine karşı savaş alarmı verilmesine yol açtı

Afrika 23.05.2011, 10:13 23.05.2011, 12:46
Sudan'da petrol bölgesi gerginliği

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kuzey ve Güney Sudan'ın petrol paylaşımıyla ilgili anlaşmazlığı iki ülkeyi savaşın eşiğine getirdi. Kuzey ordusu, petrol bölgesi Abye'yin kontrolünü sağlayınca, Güney Sudan, bunu savaş ilanı olarak niteledi.

Sudan'ın, Ocak ayında yapılan referandumla güney ve kuzey olarak iki ayrı ülkeye bölünmesinin ardından, taraflar arasındaki sınır ve petrol ihtilaflarının savaşa yol açacağı kaygıları gerçek oldu.

Kuzey Sudan ordusunun, zengin petrol yataklarının bulunduğu tartışmalı Abyei bölgesindeki kasabanın kontrolünü ele geçirdiği bildirildi. Sudan devlet televizyonun haberinde "düşmanın" püskürtüldüğü belirtildi.

BM sözcüsü Hua Jiang da kuzey Sudan ordusunun bölgeye 15 tank gönderdiğini, kasabadan silah sesleri geldiğini söyledi. Güney Sudan sınırları içinde kalan petrol zengini Abyei bölgesi, temmuz ayında resmen birbirinden ayrılacak olan Kuzey Sudan ile Güney Sudan arasındaki krizin odağında bulunuyor.

Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir, Abyei bölgesinin Kuzey Sudan'dan ayrılması durumunda iki ülkenin bölünmesi konusunda yapılan anlaşmayı reddedeceklerini söylemişti.

ŞİMDİLİK MİSİLLEME YAPILMAYACAK

Güney Sudan ordusu ise, kuzeyin Abyei kasabasını ele geçirmesinin "savaş" anlamına geldiğini bildirdi. Ordu sözcüsü Philip Aguer, güneyin askerlerinin kuzeyin ordusunun ilerleyişi karşısında Abyei kasabasından çekildiğini söyledi. Aguer, kuzeyin güneye savaş ilan ettiğini ancak kendilerinin şimdilik karşılık vermeyeceklerini belirtti. Öte yandan Sudan'da, Kuzey Sudan ordusunun, Kuzey ile Güney Sudan sınırında yer alan ve Güney Sudan'daki Abyei eyaletinin başkenti olarak kabul edilen Abyei kasabasını ele geçirmesinin ardından, binlerce kişinin kasabadan kaçtığı bildirildi. "Çok berbat çatışmalar yaşanmış" olduğunu belirten Sudan Halkın Kurtuluş Ordusu'nun (SPLA, Güney ordusu), sözcüsü Philip Aguer, "hedef gözetmeyen bombardımanlar ve tankların taaruzu yüzünden Abyeililer kasabayı terk etmek zorunda kaldı" diye konuştu. Abyei'deki kliniği ve kasabanın 40 kilometre güneyinde bulunun Agok kasabasındaki kliniği yöneten Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) yayımladığı yazılı açıklama, Abyei'deki bütün nüfusun Abyei'den kaçtığını belirtiyor. Abyei'deki faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldığını belirten MSF, Agok'taki kliniğe dün akşam 42 yaralı getirildiğini ve daha fazla yaralının beklendiğini kaydetti. SPLA sözcüsü Philip Aguer açıklamasında, Sudanlı askerlerin tam bir bölükle kasabaya girdiği sırada SPLA'nın kasabada savaş gücü bulundurmadığını söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?