banner15

Sudan'da referandum belirsizliği sürüyor

Sudan'da yapılması planlanan referandum yaklaşırken göçebe kabilelerin oy kullanıp kullanamayacağı hala net değil.

Sudan'da referandum belirsizliği sürüyor

Serhat Orakçı-Dünya Bülteni / Hartum

Kuzey-Güney sınırı arasında yaşamlarını sürdüren kabileler senenin bir bölümünü kuzeyde geçirirken geri kalanını güney de geçiriyorlar. Hayvan otlatarak yaşamlarını sürdüren kabilelerin Güney Sudan'da yapılması planlanan referandumda nasıl oy kullanacağı ise belirsizliği koruyor.

Sudan hükümeti bu kabilelerin Güney Sudan referandumunda oy kullanmasını isterken Güney Sudan yönetimi bu hakkı tanımak istemiyor. Kuzey-Güney sınırında bulunan Abyei bölgesinde yaşayan Mısıriye kabilesi ise dün yaptığı gösteride Abyei'de düzenlenecek referandumda oy kullanacaklarını belirtti. Oy kullanma hakkının tanınmaması durumunda bölgede referandum yapılmasını önleyeceklerini yönünde açıklamalar yapan kabile silah kullanmaktan çekinmeyeceklerini belirtti.

Kabile adına açıklama yapan Reis Muhtar Babo Nimir "oyumuz kabul edilmezse referandum olmaz" derken referandumda kendilerini durdurmaya çalışacak kişilere karşı silah kullanacaklarını belirtti.

Güney-Kuzey arasına sıkışan Abyei bölgesi zengin petrol yatakları ile biliniyor. Güney Sudan'da önümüzdeki Ocak ayında yapılması planlanan bağımsızlık referandumu öncesi taraflar arasında tansiyon yükseliyor. Bölgenin kimin elinde kalacağını ise referandum sonucu belirleyecek. Her iki tarafta Abyei'den vazgeçmek istemezken bölgede bir yıl sonra ayrı bir referandum yapılması beleniyor. Abyei civarında yaşayan göçebe kabilelerin ise oy kullıp kullanamayacağı belirsizliğini koruyor.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2010, 14:58
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48