banner39

banner35

Sudan'da seçimler uzatıldı, bir aday çekildi

Sudan'da oy verme işlemi bir hün daha uzatılırken bağımsız adaylardan biri usulsüzlük iddiasıyla çekildi

Afrika 16.04.2015, 07:23 16.04.2015, 07:23
Sudan'da seçimler uzatıldı, bir aday çekildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sudan'da, pazartesi günü başlayan ve dün bitmesi planlanan seçimler bir gün uzatıldı. Bugün yerel saatle 09.00’da oy verme işlemleri yeniden başlayacak. Bağımsız devlet başkanı adayı Ömer Avad el-Kerim ise, seçimlerde usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle adaylıktan çekildiğini açıkladı.

Kerim'in seçim kampanyası sorumlusu Zenun Ebu Bekir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Başkent Hartum ve diğer vilayetlerdeki bazı seçim merkezlerinde usulsüzlükleri tespit ettik. Sonuçların nezih olması mümkün olmayacak. Bu nedenle de adayımız seçimlerden çekildi" dedi.

Ebu Bekir, öne sürülen usulsüzlüklere ilişkin, "Seçim merkezlerinde vatandaşların kimlikleri sorulmadan oy kullanılabiliyor. Bu kişilerin oy kullandıkları sandıklarda kaydı olup olmadığı belirsiz. Ülkedeki seçimleri gözlemleyen uluslararası ve yerel gözlem misyonlarına şikayette bulunacağız" diye konuştu.

"DELİL VARSA BİZE SUNSUN"

Öte yandan Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Muhtar el-Esam, Kerim'in iddialarına ilişkin, "Söylediğine dair elinde somut bir delil varsa resmi olarak bize sunsun. Bize, söz konusu adaydan bir şikayet iletilmedi, bu nedenle resmi olarak bu iddiaya yorum yapamam" ifadesini kullandı. 

Yasal olarak oylamanın başlamasından sonra seçimden çekilmenin söz konusu olamadığını hatırlatan Esam, adayların çekilmesi için ayrılan sürenin bittiğini sözlerine ekledi. 

Sudanlı 44 yaşındaki mühendis ve iş adamı Ömer Avad Kerim, "Gençler, değişim gücüne sahip alternatiftir" sloganıyla bağımsız devlet başkanlığı adayı olarak seçimlere katılmıştı.

Sudan'da bugün sona ermesi planlanan seçimlerde oy verme işleminin bir gün uzatıldığı bildirilmişti. Yaklaşık 38 milyon nüfuslu Sudan'da yapılan seçimlerde, devlet başkanı, 450 üyeli Milli Meclis ve Sudan Federal Yasama Meclisi'nin üyeleri belirlenecek. Yaklaşık 13 milyon kişinin oy kullanacağı seçimde, devlet başkanlığı için aralarında Beşir'in de bulunduğu 16 aday, parlamento için de 44 parti yarışıyor.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?