banner39

Sudan'da silahlı muhalefet: Seçimler sadece 'propaganda'

Sudan'daki silahlı muhalefet grubu Sudan Özgürlük Ordusu, ülkede yaklaşan seçimlerin gerçek seçim olmayacağını propagandadan ibaret olduğunu savundu

Afrika 25.02.2015, 15:03 25.02.2015, 16:00
Sudan'da silahlı muhalefet: Seçimler sadece 'propaganda'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sudan'da Ömer el Beşir yönetimine karşı ayaklanan silahlı muhalif grup Sudan Özgürlük Ordusu (SLA) liderlerinden Minni Minnavi, nisan ayında yapılacak seçimlerin adil olmayacağını ve Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir'in batının gözünü boyamak için kullandığı bir propaganda aracı olduğunu söyledi. 

Guardian'a telefon aracılığı ile konuşan Minnavi, Sudan'da yönetime karşı silahlı mücadele yürüten muhalif gruplardan birinin lideri. Minnavi, ülkede yapılacak seçimlerin aldatıcı olduğunu, El Beşir'in zaten kazanacağının belli olduğunu ve bu seçimlerin sadece propaganda için kullanıldığını ileri sürdü. Minnavi, uluslararası kamuoyuna El Beşir'i meşru bir lider olarak tanımamaları çağrısında bulunddu. 

Minnavi, ABD'nin Hartum'a uyguladığı yaptırımları yumuşatma kararının ardından yaptığı açıklamada Sudan'da yapılan seçimlerin özgür olarak yapılan seçimler olmadığını ve halkın tercihini yansıtmadığını savundu. Minnavi seçimlerle ilgili olarak "El Beşir zaten kazanmış durumda. Bu bir seçim değil. Ben ve benim hareketim bu seçimi tanımayacak." ifadelerini kullandı. 

Minnavi açıklamalarının devamında, "Bu seçim bir tür propaganda.Uluslararası kamuoyunu Ulusal Kongre Partisi'ni (NCP) tanımamaya çağırıyoruz. El Beşir adaletle yüzleşmeli. O her gün kendi insanlarını öldürüyor. O Sudan ve Afrika için bir felaket. O savaş suçları işleyen ve soykırım yapan bir suçlu ve bir yalan bağımlısı. El Beşir, hiç güvenmeyeceğiniz bir tip ve ırkçı nefretle dolu. Sudan'ın bölünmesi de onun ırkçılığını ispat ediyor." ifadelerini kullandı. 

MİNNİ MİNNAVİ KİMDİR?

Sudan'da Ömer el Beşir yönetimine karşı silahlı mücadele yürüten Sudan Özgürlük Ordusu gruplara ayrılıyor. Bu gruplardan öne çıkanı Minnavi'nin liderliğindeki SLA-MM ve Abdul Vahid Muhammed el Nur liderliğindeki SLA-AW grupları olarak biliniyor. 

Bu gruplar arasında Minnavi liderliğindeki SLA-MM grubu, 2006 yılında Darfur Barış Anlaşmasını imzalayan tek gruptu. Anlaşmanın imzalanmasının ardınan Minnavi, El Beşir'in danışmanı olmuştu. Ancak daha sonra tekrardan El Beşir'e karşı silahlı mücadeleye başladı. 

Sudan'daki Zaghawa aşiretine mensup olan Minnavi bu durumla ilgili yaptığı açıklamada, "Yaptıklarımdan hiç pişmanlık duymadım. Bunu ben kendi insanlarım ve ülkemin istikrarı uğruna yaptım. Ancak daha fazlasını yapamadım. El Beşir kimseyi dinlemez." ifadelerini kullanıyor. 

Yorumlar (0)
27
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?