banner39

Sudan'da yeni tutuklamalar

Yedi üniversite profesörü tutuklandı, daha önce tutuklanan siyasetçiler ise serbest bırakıldı

Afrika 30.10.2013, 11:51 30.10.2013, 11:51
Sudan'da yeni tutuklamalar

Dünya Bülteni/Haber Merkezi 

Sudanlı yetkililer yakıt fiyatlarındaki artışlar üzerine patlak veren protesto eylemlerinin ardından yedi üniversite profesörünü tutukladı.

Başkentteki AHFAD Üniversitesi'nde bir araya gelen yedi akademisyenin Pazar akşamı gözaltına alındığını söyleyen avukat Nabil Adib, toplantının baskılara karşı ortak tutum konusunu tartışmak için yapıldığını açıkladı.

Sudan'da, akaryakıtta devlet desteğinin kaldırılmasının ardından başlayan protestolar sırasında  gözaltına alınan siyasetçilerin ise serbest bırakıldığı bildirildi.

Sudan İstihbarat ve Güvenlik Birimi Basın Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamada, Devlet Başkanı Ömer el-Beşir'in talimatı üzerine, gözaltındaki siyasetçilerin serbest bırakıldığı belirtildi.

Açıklamada, serbest bırakılanların sayısı hakkında bilgi verilmezken, Devlet Başkanı Beşir tarafından verilen talimatın, başkent Hartum ve diğer vilayetlerde gözaltına alınanları da kapsadığı, haklarında başsavcılık veya diğer güvenlik birimleri tarafından cezai takibat kararı verilenlerin ise gözaltı durumunun devam edeceği kaydedildi.

Sudan hükümeti bir süre önce akaryakıtta devlet desteğinin kaldırılmasını kararlaştırmış, karar, ülke genelinde tepki ve protestolara yol açmıştı. Eylemlerde ölen ve yaralananlar olmuş, İçişleri Bakanlığı verilerine göre, ülke genelinde 700 kişi gözaltına alınmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?