banner39

Sudan'dan seçim eleştirilerine sert tepki

Sudan, seçime yönelik eleştirileri sebebiyle İngiltere, Norveç, ve ABD'nin Hartum büyükelçileri ile Avrupa Birliği Sudan Temsilcisi'ni bakanlığa çağırdı

Afrika 22.04.2015, 08:17 22.04.2015, 08:17
Sudan'dan seçim eleştirilerine sert tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sudan Dışişleri Bakanlığı, geçen hafta düzenlenen genel seçimlere yöneltilen "şeffaflık, özgürlük" gibi eleştiriler üzerine İngiltere, Norveç, ve ABD'nin Hartum büyükelçileri ile Avrupa Birliği Sudan Temsilcisi'ni bakanlığa çağırdı.

Sudan Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bakanlığın, ABD, İngiltere, Norveç ve AB'nin genel seçimlere yönelik eleştirel açıklamalarına tepki olarak, bu ülkelerin büyükelçileri ile AB'nin Sudan Temsilcisi'ni çağırdığı belirtildi. 

Açıklamada, söz konusu ülkelerin yönelttiği "yanlış bilgiler içeren suçlamalara" verilen tepkinin, Dışişleri Bakanlığı Vekili Büyükelçi Abdullah Hamad el-Ezrak aracılığıyla yetkililere iletildiği ifade edildi. 

"Açıkça ülkenin iç işlerine müdahale addedildiği" savunulan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

"Seçimler, ülkenin iç meselesidir ve sadece Sudanlılar karar verir. Başka kimsenin karışma ve görüş beyan etme hakkı yoktur. Tüm dünya, Sudan'daki seçim sürecine şahit oldu. Seçimin, uluslararası gözlemcilerin katılımıyla sakince gerçekleştiği görüldü. Seçim işlemlerinin uluslararası kriterlere uygun, şeffaf ve başarılı şekilde yapıldığı onaylandı."

 Açıklamada ayrıca bu ülkelerin, "seçimler sırasında halkı oy sandıklarından uzaklaştırmak ve seçim sürecini baltalamak" hedefiyle düzenlenen saldırıya ilişkin açık bir suçlama yöneltmediği" savunularak, bunu kasıtlı olarak ihmal ettiği öne sürüldü.  

ABD, İngiltere ve Norveç dün yayımladıkları açıklamalarda, ülkede siyasi haklar ve özgürlüklere yönelik kısıtlamaların olduğunu öne sürerek, Sudan hükümetinin, "özgür, şeffaf ve cesaretlendirici bir seçim atmosferi hazırlama konusundaki başarısızlığı nedeniyle" duydukları üzüntüyü dile getirmişti. AB ise seçimlerin "elverişsiz" bir ortamda gerçekleştirildiğini ve seçim sonuçlarının "meşru olamayacağını" iddia etmişti. 

Sudan'da devlet başkanı, 450 üyeli Milli Meclis ve Sudan Federal Yasama Meclisi'nin üyelerinin belirleneceği seçimlerde sandıklar, bir gün uzatma ile 17 Nisan'da kapanmıştı. Devlet başkanlığı için aralarında, 25 yıldır iktidarda olan Beşir'in de yer aldığı 16 aday, parlamento için de 44 parti yarışıyor.

Seçimleri takip eden Afrika Birliği Gözlem Misyonu, seçime katılım oranının yüzde 40'tan az olduğunu açıklamıştı. Önde gelen muhalefet partilerinin boykot kararı aldığı seçimlerin kesin sonuçlarının 27 Nisan'da açıklanması bekleniyor.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?