banner39

banner35

Sudanlı avukatlar BAE'nin Black Shield şirketine dava açtı

BAE’nin Black Shield adlı şirketi Sudanlı gençleri iş bulma vaadiyle kandırıp Hafter’e destek vermek amacıyla Libya’ya gönderdi. Süleyman el-Ceddi’nin içinde bulunduğu bir grup Sudanlı avukat Black Shield aleyhine dava açtı.

Afrika 09.03.2020, 15:48
Sudanlı avukatlar BAE'nin Black Shield şirketine dava açtı

TRT Haber'den Selami Kökçam Avukat Süleyman el-Ceddi ile Black Shield şirketini, davanın amacını, beklentilerini ve sürecin nereye doğru evrilebileceğini konuştu.

Bu davayı neden açtınız?

Çünkü sosyal medyada ortaya çıkan görüntülerde ve gerçekte bütün mağdurlar Sudanlı. Bu olaylar Sudan’da başladı. Bu mağdurlar şu an Sudan’da. Ayrıca bu olay, Sudan’dan başlıyor, BAE’ye uzanıyor ve Libya’ya varıyor. Bizim ilk önce Sudan’daki hukuki yollara başvurmamız lazım. Daha sonra bölgesel, sonrasında ise, uluslararası hukuku devreye sokabiliriz. Bu yüzden bu icraatlar Sudan’da başladı.

Black Shield şirketinin Sudan’daki faaliyetleri anlatır mısınız? Neden Sudanlı gençleri seçiyorlar?

Bu soruyu onlara bırakmak lazım. Ancak gerçekte gördüklerimiz ve elimizde olanlar; videolar, belgeler ve gençlerin geçişlerini kolaylaştırmak için şirketle çalışmış kişiler, BAE’de veya Libya’da ortaya çıkan şahıslar. Bunlar bizim gördüklerimiz. Ancak arkada yatan amaca gelirsek, bunlar dünyanın Yemen’de gördükleri aslında. Ancak BAE, Sudan’da devrime bir şekilde destek verdi. Black Shield şirketinin Abu Dabi’deki merkezi ya da BAE’nin uluslararası alanda haklarında davalar açılmadan önce, ki daha sonra bu takibi yapacağız ileride, çıkıp bunları yalanlaması ya da bu şirketle mücadele edeceğini açıklaması lazım.

Sudanlı gençleri aracılık edenlerin sizin elinizde isimleri mevcut mu? 

Evet, elimizde şu an bütün katkı verenlerin isimleri var. Elimizde çok büyük miktarda bilgi var. Elimizdeki videolarda, onların sözcüleri görünüyor. Yapmaya çalıştıkları görünüyor. Aynı şekilde Black Shield şirketinin aracı olarak kullanılan Sudanlıların da isimleri de mevcut. Bunları günü geldiğinde açıklayacağız.

Bu davadan beklentiniz nedir?

Çok şey bekliyoruz. Öncelikli olarak, bu dava Sudan’da yükselmekte olan hukuk devletinin önemli bir testi. Bu davanın burada başlatılması, sürecin daha sonra bölgesel ve uluslararası mahkemelere taşınması için bir ön adım. Daha sonra Uluslararası Çalışma Örgütünün bu şirketleri ifşa etmesi için önemli bir rol üstlenecek. Ortada büyük bir savaş gerekçesi olmadığı halde, sivil insanların alınıp, asker olarak kullanılması uluslararası hukuki sistemi harekete geçirmesi lazım. Eğer dünya bu fiili karşılıksız bırakırsa, o zaman biz bir orman toplumuna dönüşmüş oluruz. Dolayısı ile biz davanın asıl amacına ulaşması için çalışıyoruz.

Sudanlı gençleri ülkelerinden alarak Abu Dabi’de kamplara götüren BAE’li yetkililer kim, elinizde bilgi mevcut mu?

Ele geçirdiğimiz belgeler, videolar ve diğer elimizde olanlar bunların yüzde 80’inin BAE’li olduğunu gösteriyor. Ben Abu Dabi’deki Kıyasi Kışlasından bahsediyorum. Bu kışlada, gençler silah altına alınıyor. Aranıyor ve telefonları ellerinden alınıyor.
Ancak bizim elde ettiğimiz bilgiler, videolar, bu organizasyonu yapan kişileri net olarak ortaya çıkartıyor. Onlarla konuşuyorlar. Gençlere verdikleri destek, askeri eğitim planlarının da tamamı elimizde mevcut. Hatta Abu Dabi’de yaşayan aracılık faaliyetleri yürüten Sudanlılar ile kışlada konferanslar veren BAE’lilerin de bilgisi elimizde var.  Bunları günü geldiğinde kamuoyuyla paylaşacağız. 

Sudan’da devletin bu konudaki tutumu nedir? Hükümet ve Egemenlik Konseyini kastediyorum.

Şu ana kadar, uzaktan veya yakından resmi herhangi bir açıklama yapılmadı. Bu çok garip bir şey. Şu anda, devrimle gelmiş olan yürütme kurumundan, bu gençlerin nasıl BAE’ye gittiğine ve Libya’da zarar gördüklerine dair açıklama gelmesi gerekiyor. Daha önce aileler büyükelçiliklerin önünde eylem yaptı, bu onların Sudan’a dönmesini hızlandırdı. Egemenlik Konseyi ve Hükümet, şu ana kadar Sudan sokağına bu konu hakkındaki resmi tutumunu herhangi bir şekilde açıklamadı. Halk tarafından göreve getirilen Başbakan Muhammed Hamduk’un çıkıp açıklama yapması gerekiyor.

Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?