banner39

Sudanlılar devletin başına sivil hükümet istedi

Sudan’da, eylemcilerle askeri yönetim ilk kez bir araya geldi. Beşir sonrasında geçiş yönetimini üstlenen Yüksek Askeri Konsey’in kontrolü sivillere bırakması için gösteriler sürerken önceki gün protestocuların çatı örgütü olan Özgürlük ve Değişim İttifakı temsilcilerinin Konsey’e taleplerini sundukları bildirildi.

Afrika 15.04.2019, 07:02
Sudanlılar devletin başına sivil hükümet istedi

Sudan’da,devam eden eylemlerin çatı örgütü olan Özgürlük ve Değişim İttifakı temsilcilerinden Ömer el Değer, askeri yönetime ilettikleri talepler arasında, Konsey’e sivillerin de dahil edilmesi, sivillerden oluşan bir hükümetin gündelik yönetimden sorumlu olması ve ülkenin Ulusal İstihbarat ve Güvenlik Servisi’nin yeniden yapılandırılmasının yer aldığını duyurdu.

Sudan'da darbenin gerçekleştiği günden bu yana, 16 kişi hayatını kaybetti.

Ömer el Beşir’e yakın isimlerin geçici yönetimde yer almayı sürdürmesine yönelik tepki üzerine istifa eden ilk isim, darbenin lideri olarak görülen Savunma Bakanı Avad bin Avf olmuştu. Avf, Askeri Konsey’deki koltuğunu General Abdülfettah Burhan’a devretmişti. Burhan, Sudanlılara seslendiği ilk açıklamasında “Ömer el Beşir rejiminin kökünü kazıma sözü” vermişti. Sokağa çıkma yasağı kaldırılırken, hapse atılan siyasi tutukluların serbest bırakılacağı açıklanmıştı.

Riyad ve BAE’den geçici yönetime destek

Öte yandan Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Sudan’da geçiş yönetimini devralan Yüksek Askeri Konsey’e destek mesajı yayımladı. Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, petrol ürünleri, buğday ve ilaçları kapsayan yardım paketi gönderilmesi emri verdi. BAE ise Sudanlılara barışçıl bir şekilde yetki devri gerçekleştirilmesi çağrısında bulundu. BAE ayrıca General Abdülfettah Burhan’ın geçici konseyin başına geçmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Yorumlar (1)
Hüsamettin ŞENER 3 yıl önce
yahudi,kıpti,Haçlı soyguncu,Soykırımcı,servet,Toprak,petrol hırsızları sudanda bulabildikleri hainleri İHANET ettirip sudanın İktidarını kasten yıkıp karışıklık çıkartarak Buraları GASP etmek istiyorlar.
www.depremerkenuyari.com
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?