banner39

banner35

Sürgündeki Libyalı prensten çağrı!

Londra'da sürgünde yaşayan Libya'nın veliaht prensi Senussi, Libya'da demokratik yapıların oluşturulması çağrısında bulundu

Afrika 24.08.2011, 14:19 24.08.2011, 14:23
Sürgündeki Libyalı prensten çağrı!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere'nin başkenti Londra'da 20 yıldan fazla bir süredir sürgünde yaşayan Libya'nın veliaht prensi Muhammed Senussi, Libya'da demokratik yapıların oluşturulması çağrısında bulundu.

Senussi, Alman haftalık "Die Zeit" gazetesinin eki olarak yayımlanan "Zeit Magazin" adlı dergiye yaptığı açıklamada, Libya halkı istediği takdirde kendisinin de ülkesine hizmet etmeye hazır olduğunu belirterek, "Özgürlük bayrağının Trablus'ta dalgalandığını görünce, inanılmaz derecede mutlu oluyorum ve halkımla gurur duyuyorum" ifadesini kulandı.

Libya'nın, yeniden kalkınamayacak bir ülke olmadığını ifade eden Senussi, "Libya, bir Afganistan, Irak ya da Yemen gibi değil. Kabile sistemi çok farklı. Kabileler iktidar gücü istemiyor, sadece iyi bir şekilde yaşamak istiyor. Libyalılar Müslüman fanatikler değildir" şeklinde konuştu.

Muammer Kaddafi'nin 1969 yılında bir darbeyle iktidara gelmesinden sonra Senussi, 1988 yılında, dönemin veliaht prensi olan hasta babası Hasan ile İngiltere'ye gitmiş, Hasan 1992 yılında vefat etmişti.

Senussi, o tarihten bu yana sürgünde yaşayan Libyalı muhaliflerle ABD, Fransa ve İngiltere'de toplantılar düzenliyor ve muhaliflerle ülkesindeki kraliyet ailesine sadık insanların kendisine yaptığı yardımlarla yaşıyor.

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?