banner39

Taburcu olan Tunus liderinin ilk işi seçim tarihini onaylamak oldu

Geçtiğimiz günlerde hastaneye kaldırılan 93 yaşındaki Tunus lideri Sibsi parlamento seçimlerinin 6 Ekim, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin birinci turunun ise 17 Kasım'da düzenlenmesini öngören kararnameyi imzaladı.

Afrika 09.07.2019, 12:20 09.07.2019, 19:04
Taburcu olan Tunus liderinin ilk işi seçim tarihini onaylamak oldu

Tunus'ta aynı gün yaşanan iki bombalı saldırı ile birlikte rahatsızlığı sebebiyle hastaneye kaldırılan Cumhurbaşkanı Baci Kaid es-Sibsi (93) parlamento seçimlerinin 6 Ekim, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin birinci turunun ise 17 Kasım'da düzenlenmesini öngören kararnameyi imzaladı.

Sibsi'nin hastanede yattığı süreçte peçenin yasaklandığı ülkede Liberal Parti lideri LGBT'li Münir Batur, cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olduğunu açıkladı. Nida Tunus Hareketi Partili Devlet Başkanı  El Beci K. es Sibsi de 'Din, Kuran ve onun ayetleri bizi bağlamaz' açıklaması yapmıştı.

Afek Tounes Partisi (Tunus'un Ufku) Milletvekili Rim Mahcub, “iktidar arzusu duyan” koalisyon taraflarını, ülkeyi “siyasi ve anayasal boşluğa itmeye çalışmakla” suçladı. Nahda Hareketi lideri Raşid Gannuşi de bir televizyon kanalı aracılığıyla, ismini vermediği bazı siyasi kesimlere, “cumhurbaşkanından kurtulma planına” dâhil olma suçlaması yöneltti.

Doktorların veya cumhurbaşkanlığının hastalığı dolayısıyla silahlı kuvvetler ve Tunus diplomasisinin başkanı olarak hiçbir görevlerini yerine getiremediğini açıklaması halinde 93 yaşındaki el-Beci Kaid el-Sibsi’nin yerine cumhurbaşkanlığına Nahda liderliğinden bir ismin atanması hedefleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
11
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?