banner15

Tanzanya'da Albinolar güvenli adaya sığınıyor

Afrika ülkesi Tanzanya'nın Ukerewe adası Albinolu insanlar için güvenli bir ada konumunda. Sık sık büyücülerin saldırısına uğrayan Albinoların ise adadaki nüfusu gün geçtikçe artıyor

Tanzanya'da Albinolar güvenli adaya sığınıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Doğu Afrika ülkesi Tanzanya'da batıl inançlar sebebiyle sık sık şiddete maruz kalan Albinolu insanlar Ukerewe adasına sığınıyor. 

Ukerewe Albino Derneği (UAS) bu zamana kadar adada hiçbir Albino cinayetinin yaşanmadığını belirterek, adada güvenli bir bölgenin oluştuğunu belirtiyor.

Genetik bir bozukluk nedeniyle tamamen beyaz saç ve ten rengine sahip olan albinolar, batıl inançlar yüzünden, bazı Afrika ülkelerinde ayrımcılığa uğruyor, hatta kötü muamele maruz kalıp öldürülüyorlar.

Kanadalı Same Sun (UTSS) adlı bir araştırma merkezi, son yıllarda Tanzanya'da 161 Albinoluya saldırı düzenlendiğini ve 76 kişinin de öldüğünü duyurmuştu

ORGANLARINDAN BÜYÜ YAPILIYOR

“Lanetli” oldukları düşünülen albinolar, bu yaygın inanış yüzünden şiddete maruz kalıyor. Albinoların Doğu Afrika’da öldürülmelerinin bir başka nedeni de bu kişilerin vücutlarından bir parçasının büyü için kullanılmak istenmesi.

Bu bölgelerde yaşayan Şamanlar, gizli güçlere sahip olduğuna inandıkları albinolara saldırıyor ve öldürülen albinoların saçlarından, tenlerinden, kemiklerinden ya da vücutlarının herhangi bir parçasından büyü yapıyorlar. Bu büyülerin zenginlik ve bereket verdiğine inanılıyor. Bu iddialar nedeniye Tanzanya’da onlarca büyücü polis tarafından tutuklanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2016, 14:13
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35