banner39

Tanzanya'da bir ilk:'Albino'lu bakan yardımcısı

Tanzanya tarihinde ilk kez bir 'Albino' bakan yardımcısı oldu

Afrika 15.12.2015, 16:53 15.12.2015, 17:02
Tanzanya'da bir ilk:'Albino'lu bakan yardımcısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tanzanya tarihinde ilk kez metabolizma hastalığı olarak bilinen Albino'ya sahip bir kişi bakan yardımcılığı görevine getirildi.

Tanzanya hükümeti tarafından yapılan açıklamada, ülkenin ilk Albino avukatı olan Dr. Abdullah Possi'nin Başbakanlık Ofisi'nde, politikaların koordinasyonu, meclis işleri ve fiziksel engellilerin istihdamının koordinasyonuyla ilgili çalışmalar yürüteceği belirtildi.

Ülke tarihinde meclise giren üçüncü Albino milletvekili daha sonra ilk bakan yardımcısı olan Dr. Possi, Albino'ların eşit yaşam koşullarına ulaşması için mücadele ediyordu. Possi, bu güne kadar Tanzanya'da en yüksek siyasi kariyere ulaşan ilk Albino olarak ülke tarihine geçti.

Soydan geçen bir metabolizma hastalığı olarak bilinen albinizmin görüldüğü kişilere 'Albino' deniliyor. Tanzanya'da resmi verilere göre 15 bin kadar Albino yaşıyor. Bölgede, Albino2ların organlarının çeşitli hastalıklara iyi geldiğine inan yerel dinlere mensup büyücüler, Albino cinayetlerini teşvik ediyor. Batıl inanışların etkisiyle, Albino'lara yönelik saldırılara ülkede sıkça rastlanıyor.

Albino'lar, sanılanın aksine görme bozuklukları dışında diğer insanlardan farklı, ciddi sağlık sorunları yaşamıyor. Vücut yapıları nedeniyle gerekli önem gösterilmediği takdirde cilt kanserine yakalanma riski yüksek olan Albino'lar için güneş ışınları büyük tehlike arz ediyor.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?