banner39

Tebliğ Cemati Güney Afrika'da buluştu

Güney Afrika'nın en büyük şehirlerinden Johannesburg, bugünlerde Tebliğ Cemaati'nin onbinlerce üyesini ağırlıyor

Afrika 22.04.2014, 15:41 22.04.2014, 16:16
Tebliğ Cemati Güney Afrika'da buluştu

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Güney Afrika'nın en büyük kentlerinden biri olan Johannesburg İslam dünyasının en büyük buluşmalarından biri yaşanıyor. Tebliğ Cemaati'nin yıllık olarak düzenlediği "İçtima" programında bir araya gelen binlerce, İslami tebliği tartışıyor

Johannesburg'da dün başlayan programa on binin üzerinde Müslüman katıldı. Üç gün sürmesi planlanan program bitene kadar yaklaşık 30 bin Müslüman'ın Johannesburg'daki meydanda bir araya gelmesi bekleniyor.

Tebliiğ Cemaati her yıl İçtima programını farklı ülkelerde gerçekleştiriyor. Bu programlarda hedef,  Müslümanların bir araya gelerek kaynaşması ve İslami ilim sohbetleri yapılması.

Program kapsamında dünyanın çeşitli yerlerinden birçok İslam alimi de Johannesburg'a geldi. Alimler İslami ilimler ve Müslümanlıkla ilgili konferanslar verecek, sohbetler yapacak. 

TEBLİĞ CEMAATİ NASIL GRUP?

Tebliğ Cemaati 1920'li yıllarda Mevlana Muhammed İlyas Kandalavi tarafından Hindistan'da kuruldu. Hedefi İslami tebliğ etmek olan cemaat siyaset dışında kalmayı kural olarak benimsedi. 

Tebliğ Cemaati bugün dünyada milyonlarca mensubu olan bir cemaat olarak biliniyor. Her yıl İçtima programı ile bir araya gelen cemaat mensupları üç gün boyunca, İslami tebliği nasıl yapacaklarını, nelere dikkat edeceklerini konuşuyor, birbirlerine tecrübelerini aktarıyorlar. 

Tebliğ Cemaati, İçtima programını her yıl farklı yerlerde yapıyor. Ancak Bangladeş'te her yıl gerçekleştirilen Bishwa İçtima ise Hac'dan sonra Müslümanların bir araya geldiği en büyük etkinlik olarak biliniyor. Bishwa İçtima'ya her yıl milyonlarca Müslüman katılıyor.

Yorumlar (0)
25
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?