banner39

Terörle mücadelede toplu nikah yöntemi

Nijerya'da gençlerin radikal gruplara katılmasını engellemek için evlilik teşvik ediliyor, toplu düğün törenleri düzenleniyor

Afrika 24.10.2013, 13:17 24.10.2013, 13:47
Terörle mücadelede toplu nikah yöntemi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünyanın çeşitli ülkelerinde, saldırıların önüne geçmek için farklı kampanyalar yürütülürken, Nijerya'da genç erkeklerin radikal gruplara katılımını engellemek için farklı bir yöntem deneniyor: Evlilik. Kuzey Nijerya'daki Müslüman liderler bu taktikle hem çok sayıdaki evlilik çağındaki kadını evlendirmeyi, hem de genç erkeklerin 'radikalleşmesini' önmemeyi umuyor.

2.8 milyonluk nüfusuyla Nijerya'da ikinci büyük metropol olan Kano bu amaçla düzenlenen toplu düğünlerden birine ev sahipliği yaptı. Oluşturulan özel fon ile gençlerin evlenmesine katkıda bulunuldu, sadece geçtiğimiz yıl devlet destekli bu fon yardımıyla şehirde bin 350 çift evlendirildi. Binden fazla çiftin önümüzdeki günlerde düğünlerinin yapılması beklenirken, 5 in kişilik bir bekleme listesi olduğu kaydediliyor. Evlenen çiftler için ekonomik teşvikler var: Devlet çeyiz için 60 dolar verirken, gelinlere ev kurmalarında yardımcı olunuyor.

Birçok durumda, çiftler bir araya gelip evlenmek için başvuruyor, ancak hükümetin çöpçatanlık yaptığı durumlar da oluyor. Haberlere göre, çevre eyaletlerdeki bir çok kadın benzer bir uygulama için başvuruda bulunuyor. Programı hayata geçirenlere göre, "iyi bir eşi olanın eyleme gitmeye neden ihtiyacı olsun?"

Kano'daki önemli isimler kitlesel düğünlerle polis ve hükümet güçleri ile Boko Haram arasında devam eden çatışmaların azaltılacağına inanıyor. Evlilik teşvikinin daha önce denenmiş bir "terörle mücadele" taktiği olduğunu belirten uzmanlar Suudi Arabistan'ı örnek gösteriyor. Özellikle "çocuk sahibi" olduktan sonra eylemlerde yer almaya yönelik girişimlerin azaldığı iddia ediliyor. Bu taktiğin başarısını ölçmek ise zor, çünkü hükümetlerin sağladığı bilgiler dışında bağımsız veri yok.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?