banner15

TİKA'dan Cape Town'da bir dizi hizmet

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı, Cape Town’daki projeleri kapsamında Nur’ul Hamidiye Camii'ni yeniledi ve Güney Afrika'nın en eski kriket kulübü olan Osmanlı Kriket Kulübü'ne de donanım desteği sağladı.

TİKA'dan Cape Town'da bir dizi hizmet

TİKA, Cape Town'da yürüttüğü projeler kapsamında iki önemli projenin açılışını yaptı. TİKA'nın Güney Afrika'daki ilk durağı, Cape Town'un en eski camilerinden Nur'ul Hamidiye Camii'ydi. Caminin tadilatı kapsamında; abdesthane düzenlenmesi, boyanması ve iç mekânın yenilenmesi yapıldı.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Namibya Ofisi Temsilcisi Cüneyt Esmer, yapılan tadilat ve cami ile ilgili “Hollanda, sömürgesi olan Endonezya ve Malezya’dan burada çalışmak üzere, hatta kölelik yaptırmak üzere Malay Müslümanları getirmiş olup, buradaki Müslümanlar arasında çıkan mezhebî anlaşmazlıklar sonucu Kraliçe Viktorya’nın o zaman Osmanlı İmparatoru Sultan Abdulaziz’den isteyerek, bir İslâm âliminin buraya gönderilmesiyle bir süreç başlamış.

Sultan Abdulaziz de bu talebe binaen buraya Ebubekir Efendi’yi göndermiştir. Ebubekir Efendi 1862 yılında gelip, İslam’ı buradaki Müslümanlara anlatmış, mezheplerden kaynaklanan anlaşmazlıkları azaltmış, burada okul açmış, hatta Afrikaans dilini öğrenerek, İslam hakkında bu dilde de kitaplar yayınlamıştır. Burada olduğu zaman zarfında da Osmanlı tarzı bir cami yapmak gayesiyle Sultan Abdulaziz’den bütçe istemiş, bu kabul edilmiş ama para buraya sultan 2. Abdülhamit zamanında ulaşmıştır.

Nuru'l Hamidiye Camii’nin inşaası 1880 yılında başlamış ve 1884’te tamamlanmıştır. Ne yazık ki Ebubekir Efendi bu caminin tamamlanmasını görememiştir. Biz de TİKA olarak bu sene içerisinde buraya yaptığımız ziyaret kapsamında caminin oldukça harap bir hale geldiğini gördük ve buranın tadilatı için çalışmalara başladık. 30 Ekim 2015 itibariyle güzel bir cemaatle, güzel bir Müslüman topluluğuyla açılışımızı gerçekleştirdik ve projeyi tamamladık” dedi.

Caminin açılış törenine Cape Town'lu Müslümanlar da yoğun ilgi gösterdiler. Caminin mütevelli heyeti başkanı İmtiyaz Haşim, ibadethanenin yenilenmesi hakkında “Başta TİKA heyeti olmak üzere, caminin tekrar düzenlenmesini sağlayan Türkiye'ye çok teşekkür ediyoruz. Bu cami sadece Türkiye'nin değil, burada yaşayan Müslümanların da bir kültürel mirasıdır. Eğer Türkiye bize destek olmasaydı bu cami tekrar bu duruma gelmezdi. İyi ki sizler varsınız. İyi ki Türkiye var. Türkiye'nin bizi uzun yıllar geçmemesine rağmen unutmaması bizim için müthiş bir şey. Desteklerden dolayı yardım edenlere teşekkür ediyoruz. Rabbimiz onları da ödüllendirsin” ifadelerini kullandı.

EBUBEKİR EFENDİ'NİN KABRİ DÜZENLENDİ

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı TİKA'nın Güney Afrika temasları kapsamındaki duraklarından biri, Güney Afrika'nın en eski Müslüman mezarlığı olan Tana Baru'daki Ebubekir Efendi'nin mezarıydı.

Ebubekir Efendi'nin mezarıyaklaşık 5 ayda düzenlendi. Kültürel projeler kapsamında mezarlığın etrafı 583 metre demir korkuluklarla çevrildi. Mezarlık, herkesin daha rahat bir şekilde ziyaret edebileceği bir yer haline getirildi.

Güney Afrika Müslümanları tarafından hâlâ bilinen bir isim olan Ebubekir Efendi, ülke tarihi için de büyük önem taşıyor. Dualarla yapılan açılış törenine, Ebubekir Efendi'nin torunları Kemal ve Şükrü efendiler de katıldı. Şükrü Efendi törende Bu anları yaşadığım için çok mutluyum. Ebubekir Efendi benim büyük dedemdi. Yıllar önce buraya geldi. Buradaki halka İslam'ı, Kur'an-ı Kerim'i ve Sevgili Peygamberimizi öğretti. Kendisinin mezarı buradadır. Şimdi onun sahipsiz kalan mezarına Türkiye'nin sahip çıkması bizi çok onurlandırdı. Başta TİKA başkanı ve temsilcisine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor, Allah razı olsun diyorum” diye konuştu.

TİKA OSMANLI KRİKET KULÜBÜNÜ DE SEVİNDİRDİ

TİKA temasları kapsamında, tadilatı tamamlanan Osmanlı Kriket Kulübünün devir teslim töreni de gerçekleşti. TİKA; Osmanlı kriket kulübunün sahasını yeniden düzenledi, ışıklandırma, kamera sistemi, elektronik skor panosu, antreman ağları ve alarm sitemini temin etti.

Osmanlı Kriket Klubü dünyanın en eski kriket kulüplerinden biri olarak biliniyor. Osmanlı Devletinin himayesinde Ebubekir Efendinin öğrencileri tarafından 1882'de kurulan Osmanlı Kriket Kulübünün armasında Osmanlı devletinin üç kıtadaki varlığını temsil eden üç hilal yer alıyor.1914'de ilk şampiyonluğunu elde eden Osmanlı Kriket Kulubü, yalnızca Güney Afrika Müslümanlarının değil, bütün mazlumların temsilcisi olarak kabul edildi. Kulüp 1939'da lig kupasını kazandı. Ardından 6 kez Güney Afrika ülkeleri kriket şampiyonu oldu.

Apartheid dönemde de ayrımcılığa karşı bir mücadele ile de bilinen Osmanlı Kriket Kulübünün Cape Town'lu Müslümanlarla sarsılmaz bütünlüğü hâlâ devam ediyor. Osmanlı Kriket Kulübü 50 oyuncusu ile spor karşılaşmalarında kendini gösteriyor. 150 küçük öğrenci de okul çıkışlarında ve boş zamanında buraya gelerek iyi bir kriket oyuncusu olmak için mücadele ediyorlar.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2015, 00:16
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35