Timbuktu el yazmaları üzerinde çirkin hesap

Fransa'ya yakınlığıyla bilinen MNLA örgütü, el yazmalarını ele geçirdiğini iddia etti ve bunların alınması için uluslararası kuruluşların yardımcı olmasını istedi

Timbuktu el yazmaları üzerinde çirkin hesap

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Azavad Ulusal Kurtuluş Hareketi (MNLA), Mali'nin Timbuktu şehrinde Ahmed Baaba Merkezi'nden kaçırılan el yazması eserleri ele geçirdiğini iddia etti.

MNLA yaptığı yazılı açıklamada, Timbuktu'daki Ahmed Baaba Merkezi'nden kaçırılan el yazması eserlerin bir araçta ele geçirildiğini ve Kidal kenti kültürden sorumlu geçiş konseyi üyelerinden birine teslim edildiğini öne sürdü. MNLA, el yazması eserlerin verildiği üyenin adını açıklamadı.

ULUSLARASI KURULUŞLARA ÇAĞRI!

Açıklamada, el yazması eserlerin Şubat sonlarında çıkan çatışmalarda kaçırıldığına işaret edilerek, uluslararası kuruluşlara Timbuktu'da tarihi eserlerin geri alınmasına yardımcı olmaları çağrısı yapıldı.

MNLA, FRANSA'NIN MÜTTEFİKİ 

Mali'nin kuzeyindeki en büyük örgüt olan Azavad Ulusal Kurtuluş Hareketi'nin liderlerinden Ag Hamama daha önce yaptığı açıklamada, ''Ensaruddin Hareketi ve El-Kaide ile karşı karşıya gelmek istemediğimiz için taktiksel olarak Mali'nin doğusundaki ve kuzeyindeki güvenli bölgelere çekildik. MNLA, silahlı grupları bölgeden çıkarmak için Fransa ve Afrika güçlerinin yanında savaşacak'' diye konuşmuştu. 

Cape Town Üniversitesi'nde Öğretim üyesi olan Dr. Muhammed Said Mathee şubat ayı içerisinde bir açıklama yapmış "Kütüphane ile Capetown üniversitesi arasında başlatılan proje kapsamında görev almıştım. Tarihi kitapların yakıldığı şeklinde haberler doğru değil çünkü o eserlerin korunması için daha önce yeni bir bina inşa edilmişti ve tüm eserler yeni binaya taşındı. Yakılanlar ise kitapları korumak için yapılmış olan eski saklama kaplarıdır. Kitapların tamamı sağlam" şeklinde konuşarak tepki göstermişti. 

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2013, 17:01
banner53
YORUM EKLE

banner39