banner39

Tobruk'ta Ömer Muhtar özlemi - FOTO

Libya’nın eski bayrağını kentin her yerine asan göstericiler, protestoları sırasında da Ömer Muhtar’ın fotoğrafını taşıdı

Afrika 25.02.2011, 16:48 25.02.2011, 17:07
Tobruk'ta Ömer Muhtar özlemi - FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libya’nın Muammer Kaddafi karşıtı göstericilerin kontrolüne geçen doğu kesiminde bulunan Tobruk şehrinde bugün Kaddafi’yi istifaya zorlamak için Cuma namazı sonrası yeniden gösteriler düzenlendi.

Kaddafi’nin darbeden sonra değiştirdiği Libya’nın eski bayrağını kentin her yerine asan göstericiler, protestoları sırasında da Ömer Muhtar’ın fotoğrafını taşıdı.

İtalyanlara karşı gösterdiği efsanevi direnişle tüm dünyada bilinen Ömer Muhtar posterleri ise sanki Libyalılar arasındaki yeniden dirilişi, birlik ve beraberliği simgeliyor.Ömer Muhtar, Tobruk’a yakın bir köyde dünyaya gelerek özgürlük ateşini yakmıştı. 

Göstericiler Kaddafi aleyhine sloganlar atarken, üzerinde “Afrika köpeklerinin köpeği Kaddafi”, “Kitabın yere düştü, sen de düşeceksin” ve “Sabret sabret Kaddafi, Libya halkı mezarını kazıyor” sloganları yazan pankartlar taşıdı. Ayrıca Kaddafi’yi kafasına kurşun sıkarken gösteren ve üzerinde “yakında” yazan bir resim elden ele dolaştı.

Göstericilerin Cuma namazı kıldıkları caminin duvarlarına “Git artık Kaddafi” yazması dikkat çekti.

 

Yorumlar (0)
27
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?