banner15

'Toplanan yardımların acil ulaşması lazım'

Kenya'daki Dadaab Kampı'nda bulunan yazarımız Mahmut Osmanoğlu'na konuşan Uluslararası Doktorlar Birliği Başkanı Mevlüt Yurtseven Türkiye'den toplanan yardımların acil bölgeye intikal edilmesi gerektiğini aksi takdirde her gün daha fazla insanın öleceğini söyledi

'Toplanan yardımların acil ulaşması lazım'

Mahmut Osmanoğlu/ Dünya Bülteni – Dadaab  - IFO mülteci Kampı / Kenya

Mahmut Osmanoğlu: Burada birkaç gündür sağlık tarama faaliyetlerinde bulunuyorsunuz. Ne umuyordunuz saha da neler buldunuz?

Mevlüt Yurtseven: Kamplarda sağlık taramaları yapmak üzere arkadaşlarımızla sahada idik. Türkiye'den gelmeden önce bayağı bir bilgi edinmiştik. Burayı umduğumuzdan pek farklı bulmadık. İnsanlar zaten uzun bir yol yürüyerek buraya geliyorlar. Beslenme bozuklukları, kötü şartlar altında insanlar yaşamaya çalışıyorlar. Bunlar beş yaş altı çocukların ölüm sebeplerinden. Çocuklar beslenemiyorlar. Enfeksiyon var. Temel gıda maddeleri eksik. Başka gıda yok.

Sahada neler yapıyorsunuz?

Bizim sahada yapabildiğimiz ancak birinci basamak tedavi. Ayakta muayene ediyoruz. Ağızdan ilaç veriyoruz. 2. ve 3. Basamak tedavilere yani yatak tedavisine imkânımız yok. 500.000 nüfusun olduğu bir yerde en az 300'er yataklı 2 hastane olması gerekir halkın düzgün bir şekilde sağlık hizmeti alabilmesi için. Kaldı ki buradaki mevcut şartlardan dolayı burada bu tür daha fazla hastaneye ihtiyaç var. Sınır Tanımayan Doktorlar ev ev geziyorlarmış ama ambulanslar yeterli değil. Bizim sahada yaptığımız sağlık taraması aslında hastaneye gitmesi gerekenleri ölüme terk etmek manasına geliyor. Bugün bir bebek geldi, ağlamıyor. Hastaneye götürmesini söyledik ama muhtemelen götüremeyecek ve neticede bebek ölecek.

Bu insanlar evlerini barklarını bırakıp yüzlerce kilometre yol yürüyerek buraya geliyorlar. Zaten açlar, burada yeterli beslenemiyorlar. Çoğu hasta olacak. Beş yaş altı çocuklar yetersiz beslenmeden en fazla etkilenen kesim. Onlar için tedavi merkezleri oluşturulması gerekiyor. Bu merkezler hayata geçirilmezse toplu ölümler sürpriz olmayacak. İnsanlar yolda, kamplarda ölüyor ama isimleri yok. İstatistiklere bile girmiyorlar.

Hükümet tarafında Türkiye'de 150 milyon TL lik yardım toplanıldığı açıklandı. Bu yardımların acilen sahaya inmesi gerekiyor. Her geç kalınan gün birçok insanın daha hayatını kaybetmesi manasına geliyor.

BM'ye bağış yapan ülkelerin verdiği paraların yarısı işletme giderlerine gidiyor. Mağdurlara ulaşıncaya kadar ortada fazla bir şey kalmıyor.

Durum böyle devam ederse çok sayıda insan ölecek, yardımlar geride kalanlara ancak yetecek.

Gerek hükümet ve gerekse de sivil toplum kuruluşlarının vakit kaybetmeden sahaya inmesi göçmenlere ulaşması gerekiyor. IHH gibi arazide güçlü bir şekilde olan kuruluşlar var ama diğer tüm kuruluşların topladıkları yardımları acilen sahaya yansıtması gerekiyor.

Sağlık Konusuna dönecek olursak, acil tedavi merkezlerinin oluşturulmamasının ne gibi neticeleri olur?

Muhtemelen bebek ve çocukların yüzde on – onbeşi ölür. Bu sayı katlanarak büyür. Bu felaketi önlemek için toplanan yardımlar bir an evvel sahaya yansıtılmalıdır. Evet bir felaket yaşanıyor ama bunun önüne geçememek asıl bizim felaketimiz olacaktır.

Bu kadar basiretsiz olamayız. Yapılan yardımları en acil bir şekilde sahaya yansıtacak Türkiye masasının bir an evvel aktif hale geçirilmesi gerekir. Durum bu şekilde sürere Somalili göçmenlerin bir nesli kaybolacaktır. Geriye kalanlar ise oluşturulacak geri gönderilecek ve güvenli bölgelere yerleştirilecektir.

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2011, 13:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35