banner15

Trablus hastanelerinde durum içler acısı

Trablus’ta hastaneler, çalışanları tarafından terk edilmeye başlandı; Kızılhaç ekibi de hem ekipman hem de yeterli eleman bulunmayan hastanelere sığınan sivilleri toplayarak başka hastanelere transfer ediyor

Trablus hastanelerinde durum içler acısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libya’da muhaliflerin büyük oranda kontrolü ele geçirdiği başkent Trablus’ta sağlık hizmetleri işlemez hale geldi. Küçük çaplı birçok hastane, çalışanları tarafından terk edilerek kendi haline bırakılırken, büyük hastanelerde de eleman sıkıntısı yaşanıyor.

Trablus’ta görev yapan küçük bir Kızılhaç ekibi de hem ekipman hem de yeterli eleman bulunmayan hastanelere sığınan sivilleri toplayarak başka hastanelere transfer ediyor.

Bazı terk edilmiş hastanelerde ise ortalıkta bırakılmış cesetler dikkat çekiyor. Cesetlerin Kaddafi yanlısı askerlere mi yoksa muhaliflere mi ait olduğu bilinmiyor. Hastanede ölenlerin cesetlerine genelde sahip çıkan olmuyor.

Ebu selim mahallesinde 4 katlı bir hastane de tamamen boşaltılmış durumda. Hastanenin camları tamamen kırılırken, ekipmanlar da büyük oranda götürülmüş. Bazı odalarda ise üst üste yığılmış cesetler dikkat çekiyor.

Hastanelere gelenlerin arasında çatışmalara arasında kalarak yaralanmış siviller, kadın ve çocuklar da bulunuyor.

Öte yandan doktor ve hemşireler de can güvenliği gerekçesiyle hastaneye gelmiyor. Hastanelere gelenlerin arasında muhalif savaşçıların yanı sıra Kaddafi’nin paralı askerleri de bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2011, 17:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35