banner39

Trablus Limanı roketli saldırı altında, vurulan gemilerden birinde Türkler de var iddiası

Hafter milisleri Trablus Limanı'na roketli saldırı düzenliyor. Vurulan gemilerden birinin Türklerin de çalıştığı bir şirkete ait olduğu iddia edildi

Afrika 18.02.2020, 15:30 18.02.2020, 17:28
Trablus Limanı roketli saldırı altında, vurulan gemilerden birinde Türkler de var iddiası

Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milisler Trablus Limanı'na roketli saldırı düzenliyor.  Vurulan gemilerden birinin Türklerin de çalıştığı bir şirkete ait olduğu iddia edildi

Başkent Trablus'un kuzeyinde bulunan ve dünkü 17 Şubat Devrimi'nin 9'uncu yıl dönümü kutlamalarının yapıldığı Şehitler Meydanı'nın hemen bitişiğinde yer alan limana düzenlenen saldırı kentin her tarafından duyuluyor. 

En az 10 roketin düştüğü belirtilen Trablus Limanı'nda dün küçük gemilerle kutlama etkinlikleri gerçekleştirilmişti.  Libya'da darbeci general Halife Hafter'e bağlı Libya Ulusal Ordusu, Türkiye'ye ait bir gemiyi vurduklarını öne sürdü. Ancak diğer kaynaklar geminin değil Trablus Limanı'nda eski bir deponun vurulduğunu ifade etti. Bölgedeki yakın Türk kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Türkiye'nin olayın yaşandığı yerde gemisi yok. Hafter'in bu açıklamalarının dezenformasyon olduğu belirtildi.  

Uluslararası tanınırlığa sahip Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ise henüz saldırıyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. 

Hafter'e bağlı milislerin geçen hafta  Trablus'un güney bölgelerine düzenlediği roketli saldırılarda 5 kişi hayatını kaybetmişti.

BM Libya Özel Temsilcisi Ghassan Salame, Libya'nın başkenti Trablus'daki limanın saldırıya uğradığını bildirdi.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?