banner15

Trablus operasyonu öncesi gizli görüşme

Libyalı isyancıların liderleri, Trablus’a saldırı düzenlenmeden önce kente girerek güvenliğin sağlanması için yetkililerle görüştü... Muhalifler Trablus'un güvenliğinde Kaddafi'ye çok yakın isimler hariç Trablus polisi ile çalışabileceklerini açıkladı

Trablus operasyonu öncesi gizli görüşme

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libyalı isyancılardan bazı isimlerin, daha başkent Trablus’a saldırı düzenlenmeden önce kente girdikleri ve güvenliğin sağlanması için yetkililerle görüştükleri belirtildi.

Libya Ulusal Geçiş Konseyi üyesi Abdullah Gzema, Bingazi’de yaptığı açıklamada yetkililerle “bir iletişim olduğunu” söyledi. Gzema, planlarındaki en öncelikli konunun ise güvenlik olduğunu kaydetti

Abdullah Gzema, Bingazi’de yaptığı açıklamada dört Ulusal Geçiş Konseyi üyesinin hafta sonunda daha Trablus’a saldırılar başlamadan önce Kaddafi’nin düşmesi için hazırlıklar yapmak üzere kente girdiklerini belirtti.

Gzema, “Yerel komitelerden kişilerle temas kurdular. İletişim var.” dedi.

İsyancı liderlerin, ön cephedeki savaşçılarının başkentin ve diğer kentlerin güvenliğinden sorumlu olmalarını istemediklerini, otoritenin sivillerde olmasını istedikleri vurgulandı. İsyancı liderlerin ayrıca Irak’ta olduğu gibi eski yönetimden idarecilerin tamamını ortadan kaldırmak gibi bir düşüncelerinin olmadığı aktarıldı.

Konsey’in eğitimden sorumlu üyesi Süleyman El Sahli, “Onlarla birlikte çalışacağız. Elbette Kaddafi’ye çok yakın olan isimler hariç. Ama onların da zaten gitmiş olduklarını düşünüyorum” diye konuştu.

Hem Gzema hem de Sahli, bir an önce Trablus’a gitmeyi istediklerini ancak Bingazi’den Trablus’a giden yolun tehlikeli olduğunu kaydettiler.

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2011, 15:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35