banner39

Trablus'ta çatışma çıktı: 5 ölü

Kaddafi'nin tutunmaya çalıştığı başkentte Cuma namazının ardından askerler göstericilere ateş açtı

Afrika 25.02.2011, 16:09 25.02.2011, 16:25
Trablus'ta çatışma çıktı: 5 ölü

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Libya'da başkent Trablus'ta meydana gelen çatışmalarda 5 kişinin öldüğü belirtildi.

Trablus'un birçok mahallesinde göstericilere ateş açıldığı bildirildi.

Görgü tanıkları, AFP'ye telefonla yaptığı açıklamada, cuma namazından sonra güvenlik güçlerinin göstericilere ateş açtığını belirtti. 

Kaddafi'ye bağlılığın bir işareti olarak kollarına yeşil bantlar takan silahlı gençlerin yoldaki araçları silah taşıyıp taşımadığını kontrol için çevirdiği bildiriliyor.

Bir görgü tanığı, Sug el Cuma sokaklarında güvenlik güçlerinin göstericilere ateş açtığını ve ölüler olduğu söyledi.

El Cezire televizyonu da Canzur bölgesinde 5 kişinin öldüğünü, birkaç kişinin yaralandığını duyurdu.

Öte yandan, Trablus'daki cuma hutbelerinde, "emire isyan edenlerin kafir olarak öleceği" yönünde ifadeler kullanıldı, isyan hareketlerine katılanlar İslam'dan çıkmakla itham edildi.

Trablus'un bir sakini, başkentte yaşayanlara cep telefonlarıyla mesaj atılarak namazdan sonra gösteri yapmaları çağrısında bulunulduğunu, Kaddafi yanlısı milislerin zulmünden korkmalarına rağmen binlerce kişinin bu çağırıya kulak vereceğini düşündüğünü söylemişti.

Kent sakini, gösteri yapılmasını önlemek için dün gece onlarca aktivistin gözaltına alındığını, bunların arasında Libya'daki Müslüman Kardeşlerin eski üyelerinden Muhtar El Mahmudi'nin de bulunduğunu belirtti.

libya

BİNGAZİ'DEN BAŞKENTE DESTEK

Libya'nın Bingazi kentinde ise Muammer Kaddafi'nin gitmesini isteyen binlerce kişi, başkent Trablus halkıyla dayanışma için gösteri yaptı.

Muhaliflerin kontrolündeki diğer kentlerde de dayanışma için gösterilerin yapılmasının beklendiği bildiriliyor. İsyanın ateşini yakan Bingazi kentinde, ölen protestocuların fotoğraflarını taşıyan onbinlerce kişi toplandı.

Göstericilerden biri "Libyalılar birlik içinde, Trablus bizim başkentimiz. Trablus kalbimizde, Trablus tekrar başkent olana kadar gösterileri bırakmayacağız" dedi.

 

Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?