banner15

Trablus'u muhaliflere Kaddafi'nin komutanı satmış!

Libya’nın başkenti Trablus’u üç aylık planlama sonrası ele geçiren muhaliflerin, operasyona 'Denizkızı Şafağı' adını verdiklerini açıkladı

Trablus'u muhaliflere Kaddafi'nin komutanı satmış!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libya’nın başkenti Trablus’u ele geçiren muhaliflerin, bunu 3 aylık hazırlık sonucunda başardığı ortaya çıktı. Denizkızı Şafağı adı verilen operasyon kapsamında Trabluslu gençler önce Bingazi’ye getirildi. Burada eski askerler tarafından eğitildi. Daha sonra balıkçı kılığında denizden ya da Batı Dağları bölgesinden Trablus’a döndü ve son saldırıyı beklemeye başladı.

İsyancıların askeri sözcülerinden Fadlallah Harun; bu gençlerin vakit geldiğinde Kaddafi güçleriyle sokak çatışmalarına girerek, başkente girmek üzere olan birliğe güvenli bir ortam sağladığını kaydetti. Harun, Trablus’un yanı sıra Zintan ve Zaviye gibi batı şehirlerinden gençlerin de aynı şekilde eğitildikten sonra evlerine gönderildiğini anlattı.

Kaddafi güçlerinin Trablus’u savunurken şaşırtıcı derecede zayıf kalmasının sebebi sorulduğunda, şehri korumakla görevli komutanın son anda kendi saflarına geçtiği cevabını verdi. İddiaya göre, Kaddafi ailesine çok yakın olan Muhammed Eşkal, 20 yıl önce kuzeninin öldürülmesi için emir veren Muammer Kaddafi’ye kin besliyordu ve vakti geldiğinde de intikamını bu şekilde aldı. Fadlallah Harun, son anda muhalif saflarına geçen hiç kimseye güvenmediğini de sözlerine eledi.

NATO’nun da operasyon hakkında bilgilendirildiğini belirten Harun, “Hafif silahlarla başa çıkamayacağımız birçok noktayı bombalayarak operasyonda çok büyük bir rol oynadılar” dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2011, 12:59
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35