banner39

banner35

Tuaregler 50 Mali askerini rehin aldı

Mali'nin kuzeyinde bulunan Tuaregler geçtiğimiz cumartesi gününden bu yana Mali ordusuyla çatışıyor. Dün meydana gelen çatışmaların ardından Tuaregler Mali ordusuna mensup 50 askeri kaçırdı

Afrika 23.05.2014, 13:54 23.05.2014, 13:54
Tuaregler 50 Mali askerini rehin aldı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Mali'nin kuzeyinde orduyla çatışan Tuaregler 50 askeri kaçırdı. Kuzeydeki Kidal bölgesinde meydana gelen çatışmalarda birçok asker ve Tuareglere mensup isyancı da hayatını kaybetti. Tuaregler geçtiğimiz günlerde rehin tuttuğu 30 Mali askerini serbest bırakmıştı. 

Kaçırdıkları askerlerle ilgili açıklama yapan Tuareg liderlerinden Bilal Şerif, "Askerlere uluslararası kurallara ve kendi geleneklerimize uygun şekilde davranacağız" dedi.

Tuaregler askerleri, Mali hükümeti ile yapmak istedikleri müzakerelerde kullanmayı planlıyorlar. Kendilerine Azavad Ulusal Kurtuluş Hareketi diyen Tuaregler Mali'nin kuzeyinde bağımsız bir devlet ilan ettiler. Ancak uluslararası olarak tanınınmıyor. 

ÜLKEDE ÜÇ GÜNLÜK YAS İLAN EDİLDİ

Mali hükümeti, ordu ile Azavad Ulusal Kurtuluş Hareketi (MNLA) arasında meydana gelen çatışmalarda hayatını kaybeden 36 kişi için 3 günlük yas ilan etti.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gerçekleşen Bakanlar Kurulu'nun haftalık toplantısında, ordu ile Tuareg isyancılarının oluşturduğu MNLA arasında geçen cumartesi günü meydana gelen çatışmalar ele alındı. Toplantının ardından çatışmalarda hayatını kaybeden asker ve siviller için yarından itibaren 3 günlük yas ilan edildi.

Mali Başbakanı Musa Mara'nın muhalif grupların kontrolündeki Kidal kentine yaptığı ziyaret sırasında askerler ile MNLA arasında çıkan çatışmada, 8'i asker 36 kişi ölmüştü.

Kontrolü altındaki bölgelerin yetkililer tarafından ziyaretine tepki gösteren MNLA, Mali makamlarından son 2 yılda tutuklanan üyelerinin serbest bırakılmasını istiyor.

Mali'deki olaylar, muhalif grupların kuzeydeki Kidal, Timbuktu ve Gao şehirlerinin kontrolünü ele geçirmesi ve ardından Bamako'daki geçici hükümetin Fransa'dan yardım talep etmesiyle başlamıştı. Mali'ye askeri müdahalede bulunan Fransız ordusu, kuzeydeki kentlerin kontrolünü ele geçirmişti. 

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?