banner39

Tuaregler hükümetle masaya oturmak istiyor

Mali'deki Tuareg isyancıları, hükümet ile müzakereye hazır olduklarını açıkladı. Ayrıca Tuareg liderleri, Azavad Yüksek Konseyi'ni kurdu

Afrika 21.11.2013, 18:23 06.05.2013, 15:56
Tuaregler hükümetle masaya oturmak istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mali'nin kuzeyinde bağımsız bir devlet isteyen Tuaregler, hükümetle barışmak istiyor. Tuareglerin bazı liderleri, Mali hükümeti ile müzakere yapmak istediklerini belirtti.

Tuareg liderleri, Kidal bölgesinde yaptıkları açıklamada, Azavad Yüksek Konseyi'ni kurduklarını duyurdu. Konseyin, Azavad Ulusal Kurtuluş Hareketi (MNLA) üyeleri tarafından kurulduğu sanılıyor.

Tuareg isyancıları, Mali'nin kuzeyindeki anavatanları için Azavad ismini kullanıyor.

Ülkenin kuzeyinde bağımsız bir devlet kurma hedeflerinden geri adım atan Tuareg isyancıları, Malili askerleri bölge halkına karşı insan hakları ihlallerinde bulunmakla suçluyor ve ordunun Kidal'dan çekilmesini istiyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Mali'ye Temmuz ayı içerisinde gönderilmesi planlanan 12 bin 600 kişilik barış gücünü geçtiğimiz günlerde onayladı.

MINUMA adıyla görev yapacak misyonun, Birleşmiş Milletler'in Afrika gücü AFISMA tarafından da desteklenmesi kararlaştırıldı. Barış gücünün 11,200'ünün askeri birliklerden, 1.440'ının ise polislerden oluşmasına karar verildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?